Νέα διάκριση για το Ε.Κ.Π.Α.

Δημοσίευση: 17-01-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:191

Βράβευση του τ. Πρύτανη Δ. Ασημακόπουλου για το έργο του για το περιβάλλον

Για την εξέχουσα συμβολή του, «outstanding contribution », στο κοινό πρόγραμμα για το περιβάλλον “MOST/ESA Dragon”, της Ευρωπαϊκής Ένωσης με την Κίνα, βραβεύθηκε από την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος (European Space Agency) ο τέως Πρύτανης, Καθηγητής του Τμήματος Φυσικής, κ. Δ. Ν. Ασημακόπουλος. Συγκεκριμένα,παραδόθηκε στον Καθηγητή σε επίσημη τελετή στο Πεκίνο, δίπλωμα που υπογράφεται από τους Προέδρους των δύο οργανισμών, Ευρωπαϊκής Ένωσης (ESA) και Κίνας (NRSCC), Maurice Borgeaud και Liao Xiaohan αντίστοιχα, οι οποίοι αναφέρθηκαν εκτενώς στη συμβολή του. Ο Πρύτανης, καθηγητής κ. Θ. Πελεγρίνης, αναφερόμενος στη νέα βράβευση του τέως Πρύτανη, δήλωσε, μεταξύ άλλων, στην εφημερίδα μας ότι «το Πανεπιστήμιό μας, το οποίο ξεχωρίζει με τέτοιες διακρίσεις, συγχαίρει τον εκλεκτό συνάδελφο και του εύχεται συνέχιση του σημαντικού έργου του στο μέλλον. Eίμαστε βέβαιοι ότι την πορεία αυτή θα ακολουθήσουν και οι μαθητές του.