1ο βραβείο για φοιτητές του Ε.Κ.Π.Α. σε διεθνή φοιτητική συνδιάσκεψη

Δημοσίευση: 10-12-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:190

Το Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων ανακοινώνει τη βράβευση (1ο βραβείο) των φοιτητών του Ε.Κ.Π.Α. οι οποίοι συμμετείχαν στη διεθνή φοιτητική συνδιάσκεψη του Δικτύου Πανεπιστημίων της UNICA (UNICA Student Conference) με θέμα “THE IDEAL EUROPEAN UNIVERSITY” η οποία έγινε πρόσφατα στο Παν/μιο του Όσλο (10-13/10/2012). Το βραβείο απονεμήθηκε για το βίντεο με το ίδιο θέμα το οποίο παρουσιάστηκε από τους συμμετέχοντες φοιτητές του Ιδρύματός μας: Γαβουνέλη Φαίδρα, Τμήμα Νομικής, Δουδωνή Παναγιώτη, Τμήμα Νομικής, Μπίρπου Ελευθερία, Τμήμα Οδοντιατρικής, Νιάρχο Φιλώτα, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, Ραχιανιώτη Κων/ νο, Τμήμα Νομικής, και Σταμπέκη Αλέξη, Τμήμα Φυσικής. Οι συμμετέχοντες στη συνδιάσκεψη φοιτητές εκπροσώπησαν 32 από τα 43 Πανεπιστήμια-μέλη της UNICA (από την Ελλάδα μόνο μέλος -και ιδρυτικό- της UNICA είναι το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών). Οι φοιτητές που συμμετείχαν επελέγησαν από την Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Πανεπιστημίου Αθηνών μετά από προκήρυξη στο διαδίκτυο και συνέντευξη. Την ευθύνη της προετοιμασίας και συνοδείας των φοιτητών είχε ο καθηγητής του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας και μέλος της Επιτροπής κ. Βίλχελμ Μπέννινγκ ο οποίος επίσης συμμετείχε σε παράλληλες συνεδριάσεις της συνδιάσκεψης. Περισσότερες πληροφορίες και το βραβευμένο βίντεο θα βρείτε στο: