1η Ημερίδα Βράβευσης Επιχειρηματικών Σχεδίων Φοιτητών Ε.Κ.Π.Α.

Δημοσίευση: 12-07-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:187

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία η 1η Ημερίδα Βράβευσης των επιχειρηματικών σχεδίων των φοιτητών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου (Ε.Κ.Π.Α.). Η εκδήλωση έλαβε χώρα την Δευτέρα, 11 Ιουνίου, στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθηνών. Η ημερίδα οργανώθηκε από τη «ΔΟΜΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ» και τη «ΜΟΝΑΔΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ» του Ε.Κ.Π.Α. και προσέλκυσε πλήθος δημοσιογράφων, καθηγητών, αλλά και γονιών παρακολούθησαν όχι μόνο τη βράβευση των φοιτητών, αλλά και όλες τις παράλληλες εκδηλώσεις.

Στην εκδήλωση απηύθυναν χαιρετισμό ο κ. Θωμάς Σφηκόπουλος, Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του Ε.Κ.Π.Α. και Επιστημονικός Υπεύθυνος της Δομής Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας (ΔΑΣΤΑ) και ο κ. Παναγιώτης Ε. Πετράκης, Επιστημονικός Υπεύθυνος της Δράσης «Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας» και
καθηγητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α. Ο κ. Σφηκόπουλος αναφέρθηκε στον ρόλο που θα πρέπει να διαδραματίσει το ελληνικό Πανεπιστήμιο στις νέες διαμορφωθείσες οικονομικές συνθήκες, ενώ ο κ. Παναγιώτης Ε. Πετράκης ανέλυσε τον θεσμό του Πανεπιστημίου ως χώρου Έρευνας και Καινοτομίας και στη διασύνδεση που πρέπει να υπάρξει μεταξύ της θεωρητικής γνώσης που αποκτούν οι φοιτητές με την εμπειρική γνώση που μπορούν να τους μεταλαμπαδεύσουν νέοι επιτυχημένοι επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται στην πραγματική οικονομία. Ακολούθησε ανοιχτή συζήτηση με θέμα: «Ο ρόλος των ελληνικών επιχειρήσεων στην εξωστρέφεια της ελληνικής οικονομίας: Προκλήσεις και Προοπτικές υπό το πρίσμα της Οικονομικής Κρίσης». Μετά τη συζήτηση έγινε η απονομή των βραβείων στις τέσσερεις ομάδες φοιτητών που υλοποίησαν τα καλύτερα επιχειρηματικά σχέδια και οι βραβευθέντες παρουσίασαν σύντομα τις ιδέες τους.

Στη βράβευση συμμετείχαν και αρκετοί συνεργάτες που υλοποιούν μαθήματα επιχειρηματικότητας από τα επιμέρους τμήματα όπως ο κ. Δημήτριος Δρόσος (Ισπανική Γλώσσα και Φιλολογία), η κ. Μαρίνα Βήχου (Γαλλική Γλώσσα και Φιλολογία), ο κ. Αθανάσιος Γλάρος (Κοινωνική Θεολογία), ο κ. Ι. Τζούτζας (Οδοντιατρική), η κ. Ελένη Στεργιοπούλου (Σλαβικών Σπουδών), καθώς επίσης και οι κύριοι Ιωάννης Χατζηκιάν και Richard Lacroix, οι δύο μέντορες που ήταν υπεύθυνοι για τη συμβουλευτική υποστήριξη
των φοιτητών για την κατάρτιση των επιχειρηματικών σχεδίων (business plans).