Ο Σαββόπουλος στην Ιταλική

Δημοσίευση: 12-07-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:187

Tο Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας στο πλαίσιο των πολιτιστικών του εκδηλώσεων «Ελλάδα–Ιταλία διαπολιτισμικές προσεγγίσεις» διοργάνωσε στον χώρο του Παλαιού Πανεπιστημίου εκδήλωση με θέμα: «Μεταφράζοντας τραγούδια του Διονύση Σαββόπουλου στην ιταλική γλώσσα» με ομιλήτρια την καθηγήτρια κ. Paola-Maria Minucci του Πανεπιστημίου La Sapienza της Ρώμης. H κ. Minucci,η οποία διευθύνει την Έδρα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Φιλολογίας, παρουσίασε με τον συνεργάτη της Jacopo Mosesso τη γοητευτική διαδικασία της μεταφοράς των τραγουδιών του Διονύση
Σαββόπουλου στη μουσική ιταλική γλώσσα από φοιτητές της Έδρας. Την εκδήλωση λάμπρυνε με την παρουσία και τη συμμετοχή του ο δημοφιλής τραγουδοποιός . Το μουσικό σύνολο «ΒαρύαυλοςIII» με ομάδα φοιτητών των δύο Πανεπιστημίων υπό την καλλιτεχνική επιμέλεια του δρ. Μουσικής Β.Πριόβολου συνόδευσαν τον Διονύση Σαββόπουλο στην
ελληνική και ιταλική απόδοση των στίχων του. Ο ίδιος ο συνθέτης με την κιθάρα του τραγούδησε με τους φοιτητές, και με το ιδιαίτερο ύφος του μίλησε στο κοινό τονίζοντας ότι «η προβολή ελληνικού πολιτιστικού προϊόντος στη σημερινή Ευρώπη και μάλιστα στον χώρο της εκπαίδευσης μπορεί να χαρακτηριστεί ως θαύμα».
Η πρόεδρος του Τμήματος καθηγήτρια Στέλλα Πριόβολου παρουσίασε τους συντελεστές της εκδήλωσης και τόνισε ιδιαίτερα το γεγονός ότι τα τραγούδια του Δ.Σαββόπουλου αποτελούν εδώ και δύο ακαδημαϊκά έτη μέρος της διδακτέας ύλης για τους Ιταλούς φοιτητές και έχουν μεταφραστεί στην Ιταλική από τους ίδιους υπό την επίβλεψη της καθηγήτριάς τους κ.P.Μ.Minucci , η οποία με το πάθος της για την Ελλάδα και τον πολιτισμό της, διατηρεί ζωντανή την Έδρα των νεοελληνικών σπουδών , μια από τις λίγες που έχουν απομείνει σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού. Αναφέρθηκε κατόπιν στο έργο του Διονύση Σαββόπουλου «το περιβόλι του τρελού» που γράφτηκε εξολοκλήρου στην Ιταλία τη ζοφερή για την Ελλάδα περίοδο του1968 καθώς και στη διοργάνωση, με την ευκαιρία συμπλήρωσης 44 χρόνων από τότε , εκδήλωσης –συναυλίας στη Ρώμη σε συνεργασία της Έδρας της Νεοελληνικής Γλώσσας και Φιλολογίας και της Ελληνικής Πρεσβείας προς τιμήν του συνθέτη. Μια γεύση από την εκδήλωση αυτή της Ρώμης- πρόσθεσε η κ. Πριόβολου- θέλησε να προσφέρει το Τμήμα Ιταλικής Φιλολογίας στην Αθήνα χάρη στην ευγενική προσφορά της καθηγήτριας κ.Minucci και του Διονύση Σαββόπουλου, τον οποίο χαρακτήρισε «σύμβολο» της γενιάς του ΄60 που συγκινεί και συναρπάζει μέχρι σήμερα τους νέους όλου του κόσμου.
Την εκδήλωση, που ενθουσίασε τους παριστάμενους στον κατάμεστο όμορφο χώρο του Παλαιού Πανεπιστημίου, άνοιξε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής κ.Θ.Πελεγρίνης και τίμησαν με την παρουσία τους πολλές προσωπικότητες μεταξύ των οποίων ο τ.Υπουργός Παιδείας και Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. κ. Γ. Μπαμπινιώτης, ο Πρέσβης
στην Ιταλία κ. Μ.Καμπάνης οι τ.Πρυτάνεις του Ε.Κ.Π.Α. κ.Δ. Ασημακόπουλος και κ. Γ. Φιλοκύπρου, η Μορφωτική Σύμβουλος της Ιταλικής Πρεσβείας και Διευθύντρια του Ιταλικού Μορφωτικού Ινστιτούτου κ. S.Vassilli, η κ. Ιουλίτα Ηλιοπούλου, ο μουσικός Ν. Κυπουργός, καθηγητές των Πανεπιστημίων Αθηνών και Ρώμης κ.ά.Την παράσταση κατέγραψαν τηλεοπτικά συνεργεία της ΕΡΤ και του MEGA.