Μνήμη σημαντικών παλαιών μαέστρων Λόιμπνερ-Φούγκστετ-Νταρτ Β΄ μέρος

Αλέξιου Γ.Κ. Σαββίδη

Δημοσίευση: 31-05-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:186

Ιδιαίτερα αξιοσημείωτη περίπτωση αποτελεί και ο μαέστρος, τσεμπαλίστας, οργανίστας και δεινός μουσικολόγος Ρόμπερτ Θέρστον Νταρτ (Κίνγκστον 3.9.1921-Λονδίνο 6.3.1971), δάσκαλος δύο εκ των επιφανέστερων σημερινών μαέστρων του κινήματος των «οργάνων εποχής»: Σερ Τζων ΄Ελιοτ Γκάρντινερ και Κρίστοφερ Χόγκγουντ (σημαντικότατων επίσης μουσικολόγων) και συγγραφέας ενός σημαντικού βιβλίου για τη μουσική ερμηνεία (The interpretation of music), που κυκλοφόρησε το 1954. Μετά τις σπουδές του στο Βασιλικό Μουσικό Κολλέγιο του Λονδίνου στα τέλη της δεκαετίας του ’30, ο Νταρτ έγινε στενός συνεργάτης του Σερ Νέβιλ Μάρινερ από τότε που οι δυο τους συναντήθηκαν, στα πρώτα τους μουσικά βήματα (ως βιολονίστας ο Μάρινερ και ως τσεμπαλίστας ο Νταρτ) κατά τα χρόνια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου υπηρετώντας τη θητεία τους στη Βρετανική Βασιλική Αεροπορία, ώς τις σπουδαίες δισκογραφήσεις του Μάρινερ με την Ορχήστρα του Αγίου Μαρτίνου στους Αγρούς, στα Concerti Grossi έργο 6 του Χαίντελ (Decca, 1968) στις 4 ορχηστρικές Σουίτες-Εισαγωγές (Philips, 1970) και κυρίως στα 6 Βραδεμβούργεια Κονσέρτα του Γ.Σ. Μπαχ (Philips, 1971), όπου ο ίδιος ο Νταρτ έπαιζε στο τσέμπαλο και είχε πραγματοποιήσει νέα διασκευή των Βραδεμβουργείων. Στο ειδικό ενημερωτικό φυλλάδιο που συνοδεύει το διπλό άλμπουμ της Philips με τα Βραδεμβούργεια Κονσέρτα, ο Μάρινερ αναγνωρίζει με συγκινητικό τρόπο την οφειλή του στον Νταρτ, που δυστυχώς δεν πρόλαβε να παίξει σε όλα, αφού πέθανε κατά τη διάρκεια των ηχογραφήσεων. Είναι κυρίως γνωστός για το ερευνητικό-εκδοτικό μουσικολογικό του έργο και διακρίθηκε από το 1964 ως Καθηγητής Μουσικής στην έδρα «Βασιλιάς Εδουάρδος» του Βασιλικού Κολλεγίου (King’s College) του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, έως τον πρόωρο θάνατό του, στα 50 χρόνια του, το 1971, μετά από προηγούμενη ακαδημαϊκή θητεία ως συνεργάτης, λέκτορας και καθηγητής στο Κολλέγιο του Ιησού (Jesus College) του Πανεπιστημίου του Καίμπριτζ την περίοδο 1947-1964. Κι όμως, αν και ως μουσικολόγος υπήρξε περισσότερο γνωστός (το γνωστό λεξικό Groves στην 5η έκδοση του 1854 [ανατύπωση 1977, τόμος 2, σ. 598-599] τον λημματογραφεί απλά ως “English musicologist”, χαρακτηρίζοντας τη μονογραφία του για τη μουσική ερμηνεία “an admirably scholarly work”, όμως το Λεξικό Μουσικής της Οξφόρδης τον αναφέρει ως «Άγγλο οργανίστα, τσεμπαλίστα και μουσικολόγο»), εν τούτοις ο Νταρτ διακρίθηκε ιδιαίτερα όχι μόνον ως τσεμπαλίστας (με εξαιρετικές, εκτός από τα προαναφερόμενα, δισκογραφήσεις των «Γαλλικών σουιτών» του Γ.Σ. Μπαχ καθώς και έργων των Πέρσελ και Χαίντελ, για τις ερμηνείες των οποίων μάλιστα δημοσίευσε βαθυστόχαστα άρθρα), αλλά και ως μαέστρος ο ίδιος. Πράγματι, στη δισκογραφία υπάρχει η δική του προσωπική ερμηνεία των Βραδεμβουργείων Κονσέρτων με την Ορχήστρα «Φιλομούζικα» του Λονδίνου από τις αρχές της δεκαετίας του ’60 (Decca). Πράγματι, λίγοι ανάμεσα σε όσους εντρυφούν στα μουσικά πράγματα γνωρίζουν ότι η προαναφερόμενη ορχήστρα αποτέλεσε από το 1957 μετεξέλιξη/ μετονομασία της περίφημης Ορχήστρας Δωματίου του Μπόυντ Νηλ (Boyd Neel, 1895-1981), όταν ο τελευταίος μετανάστευσε το 1952 στον Καναδά, όπου επρόκειτο να πάρει λίγα χρόνια αργότερα την καναδική υπηκοότητα. Και ήταν ο νεαρότατος τότε Νταρτ, στα 26 του το 1957, που ανέλαβε τη μουσική διεύθυνση της «Φιλομούζικα» με ένα αξιόλογο δισκογραφημένο μπαροκικό και πρώιμο κλασικό ρεπερτόριο (Κορέλι, Τζεμινιάνι, Σκαρλάτι, Γιόχαν Σεμπάστιαν και Γιόχαν Κρίστιαν Μπαχ, Χαίντελ, Μότσαρτ) που πραγματικά αξίζει να αποθησαυριστεί στη νεότερη τεχνολογία των CDs και να ακούγεται.

Ο Αλέξιος Γ.Κ. Σαββίδης, καθηγητής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, είναι συγγραφέας των Μεγάλων Μαέστρων (Πατάκης, 2η έκδοση 2009) και των Δοκιμίων κλασσικής μουσικής παιδείας (Παπαζήσης, 2009).