Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Ε.Κ.Π.Α. - Ημέρες Επιχειρηματικότητας

Δημοσίευση: 31-05-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:186

Ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι «ΗΜΕΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ», η διημερίδα εκδηλώσεων που οργάνωσαν η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και ο επιστημονικός υπεύθυνος της Δράσης Παναγιώτης Ε. Πετράκης, καθηγητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Ε.Κ.Π.Α. Η εκδήλωση, κατά την οποία παρουσιάστηκαν και βραβεύτηκαν τα καλύτερα επιχειρηματικά σχέδια φοιτητών και αποφοίτων, έλαβε χώρα στις 7 και 8 Μαΐου στο κτήριο «Κωστής Παλαμάς» του Πανεπιστημίου Αθηνών. Μαζί με τους φοιτητές και αποφοίτους συμμετείχαν και διακεκριμένοι διεθνώς επιχειρηματίες, όπου μαζί με έμπειρους καθηγητές συζήτησαν ανοιχτά για τις προκλήσεις της επιχειρηματικότητας. Στις «ΗΜΕΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ» παράλληλα με την παρουσίαση των φοιτητών οργανώθηκαν και πολλές δημόσιες συζητήσεις.

Τη Δευτέρα 7 Μαΐου έγινε δημόσια συζήτηση με θέμα «Καινοτομία & Επιχειρηματικότητα / Θεωρία - Πράξη» όπου ο καθηγητής Ηλίας Καραγιάννης συζήτησε με τα στελέχη Ιωάννη Χατζηκιάν και Richard-Nicolas Lacroix που συμμετείχαν διά ζώσης στη συμβουλευτική υποστήριξη φοιτητών και την κατάρτιση των επιχειρηματικών τους σχεδίων. Αντίστοιχα την Τρίτη 8 Μαΐου με αφορμή την έκδοση του βιβλίου του «Επιχειρηματικότα και Εκπαίδευση», ο καθηγητής Παναγιώτης Ε. Πετράκης συζήτησε ανοιχτά με ακαδημαϊκούς και νέους επιτυχημένους επιχειρηματίες για το εάν και κατά πόσο η επιχειρηματικότητα μπορεί να διδαχθεί. Τη συζήτηση συντόνισε η κ. Μελίνα Καλαμπόκα, δημοσιογράφος στην εφημερίδα «Ναυτεμπορική». Ο διάλογος που έγινε παρουσίασε διαφορετικές οπτικές στο εάν και πώς η επιχειρηματικότητα μπορεί να διδαχτεί.Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η κεντρική δημόσια συζήτηση με θέμα «Ο Ρόλος της Επιχειρηματικότητας για την Έξοδο από την Κρίση» στις 8 Μαΐου που μεταδόθηκε ζωντανά απευθείας από το in.gr. Ο καθηγητής του Ε.Κ.Π.Α. Παναγιώτης Π. Πετράκης άνοιξε τη συζήτηση συνδέοντας την επιχειρηματικότητα με την έννοια της ανάπτυξης και υπέδειξε τρόπους εξόδου από την κρίση, ενώ ο καθηγητής Ηλίας Καραγιάννης, του Πανεπιστημίου George Washington, έδωσε έμφαση στη σημασία της καινοτομίας. Ο κ. Στυλιανός Σταυρίδης, Πρόεδρος της «Λέσχης Επιχειρηματικότητας» και Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας PISCINES IDEALES Α.Ε. μίλησε στους φοιτητές για τη σημασία τού να είμαστε αισιόδοξοι και πρότεινε συγκεκριμένους τρόπους ανάπτυξης της επιχειρηματικότητας. Ο κ. Κλήμης Ασίκογλου, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος της parasol.tv και ιδρυτικό μέλος του TEDxACADEMY in Athens και του RISING STARS και η κ. Ελένη Κολοφωτιά, Διευθύντρια Επενδύσεων στο Ταμείο Ανάπτυξης Νέας Οικονομίας (ΤΑΝΕΟ), ανάμεσα σε άλλα, πρότειναν συγκεκριμένους τρόπους χρηματοδότησης των ιδεών των φοιτητών. Τη συζήτηση συντόνισε ο εκδότης και οικονομολόγος κ. Φαίδων Γ.Λ. Κυδωνιάτης. Η όλη εκδήλωση είχε και τον χαρακτήρα παρέμβασης στην καθημερινότητα της οικονομικής κρίσης όπου δόθηκε ένας έντονος αέρας αισιοδοξίας. Ακολούθησε η ομιλία του ειδικού επιστημονικού συνεργάτη της Δράσης «Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Ε.Κ.Π.Α. κ. Ελευθέριου Μπαμπάση με θέμα «Ενθάρρυνση επιχειρηματικότητας στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση - Ποιοτικά χαρακτηριστικά και συμπεράσματα».