Ημερίδα - Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Δημοσίευση: 31-05-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:186

Ημερίδα

Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Με μεγάλη συμμετοχή εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών πραγματοποιήθηκε ημερίδα με θέμα «Η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Σύγχρονες διδακτικές προσεγγίσεις του γλωσσικού μαθήματος. Παραγωγή διδακτικού υλικού», στο Νέο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης», του Παν/μίου Αθηνών. Στην ημερίδα αναπτύχθηκαν καίρια ζητήματα για τη διδασκαλία του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας στο Δημοτικό και το Γυμνάσιο και παρουσιάστηκαν σύγχρονες προσεγγίσεις των γλωσσικών θεμάτων για τη διασφάλιση της συνέχειας στη διδασκαλία. Πρωτότυπο διδακτικό υλικό σχεδιάστηκε και παρουσιάστηκε από τις μεταπτυχιακές φοιτήτριες του Προγράμματος Διδακτική της Γλώσσας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης (Π.Τ.Δ.Ε.). Η εναρκτήρια ομιλία έγινε από την Επίκουρη Καθηγήτρια Γλωσσολογίας κ. Ευγενία Μαγουλά, χαιρετισμό απηύθυνε η Καθηγήτρια κ. Άντα Κατσίκη-Γκίβαλου, Διευθύντρια του τομέα Ανθρωπιστικών Σπουδών του Π.Τ.Δ.Ε., ενώ ο Καθηγητής Γλωσσολογίας κ. Θανάσης Νάκας με την εισήγησή του ανέπτυξε τις προϋποθέσεις διασφάλισης της συνέχειας στο Γλωσσικό μάθημα κατά τη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο .

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας και Διδακτικής της Νέας Ελληνικής Γλώσσας «Γεώργιος Μπαμπινιώτης», το οποίο θα προχωρήσει στη δημοσίευση των πρακτικών σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή, για την οποία θα γίνει ενημέρωση μέσω της ιστοσελίδας του εργαστηρίου, στη διεύθυνση http://sites.google.com/site/ ergadiglossa/home.