Ψήφισμα της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος Μαθηματικών Ε.Κ.Π.Α. για τον αείμνηστο Ομότιμο Καθηγητή Στυλιανό Ανδρεαδάκη

Δημοσίευση: 19-04-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:184

Με βαθύτατη θλίψη πληροφορηθήκαμε τον αδόκητο χαμό του εξαίρετου και αγαπητού συναδέλφου, Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Στυλιανού Ανδρεαδάκη. Ο Καθηγητής Στυλιανός Ανδρεαδάκης είχε μακρά και σημαντική πορεία στα Τμήματα Μαθηματικών των Πανεπιστημίων Ιωαννίνων και Αθηνών. Είχε ουσιαστική συγγραφική, ερευνητική και διδακτική προσφορά στο Τμήμα Μαθηματικών του Ε.Κ.Π.Α. και το επιστημονικό του έργο, τόσο στην Ανώτατη όσο και στη Μέση Εκπαίδευση, έχει μεγάλη αξία,
διαχρονικότητα και διεθνή αναγνώριση. Υπηρέτησε το Τμήμα Μαθηματικών από θέσεις ευθύνης, ως Διευθυντής του Τομέα Άλγεβρας και Γεωμετρίας και ως Αναπληρωτής Πρόεδρος, συνεισφέροντας ουσιαστικά στην αντικειμενικά εξαίρετη εικόνα του Τμήματος, τόσο από πλευράς επιστημονικής στελέχωσης όσο και διοικητικής ευρυθμίας. Επίσης επί δύο θητείες υπηρέτησε ως Α΄ Αντιπρόεδρος στο Δ.Σ. της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε), όπου η συμβολή του στην αναβάθμιση του Δελτίου της Ε.Μ.Ε. υπήρξε σημαντική. Η ευθύνη του στο λειτούργημα του ακαδημαϊκού δασκάλου, η ευγένειά του, ο σχολαστικός και τυπικός του χαρακτήρας, ο σεβασμός στις αρχές και τα ακαδημαϊκά ιδεώδη, το ενδιαφέρον του για τους συνεργάτες του, αποτελούν στοιχεία που συνθέτουν μία προσωπικότητα που τίμησε το Πανεπιστήμιο. Τα μέλη Δ.Ε.Π. και το Διοικητικό προσωπικού του Τμήματος Μαθηματικών εκφράζουν τη θλίψη, την οδύνη τους και τα θερμά συλλυπητήρια προς την οικογένειά του. Αιωνία σου η μνήμη, Καθηγητή και Δάσκαλε Στυλιανέ Ανδρεαδάκη.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Μαθηματικών

Τα μέλη της Γενικής Συνέλευσης