Να μην (ξε)χάσω - Τεύχος 197

Του Λάμπρου Λιάββα

Δημοσίευση: 04-07-2013 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:197

Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου
Πολλές και –όπως κάθε χρονιά- εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι προτάσεις του Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου 2013, με συναυλίες, θεατρικές και χορευτικές παραστάσεις και εικαστικές εγκαταστάσεις, έως το τέλος Αυγούστου, σε διάφορους χώρους (Πειραιώς 260, Ηρώδειο, Αρχ. Θέατρο Επιδαύρου κ.ά).
Για το αναλυτικό πρόγραμμα βλ. www.greekfestival.gr.

Εμείς θα σταθούμε στην πολλά υποσχόμενη παράσταση των Ουίλσον-Μπαρίσνικοφ-Νταφόε στη «Στέγη», καθώς και στις δυο φετινές προτάσεις του Εθνικού Θεάτρου στην Επίδαυρο: Από τις 18 έως τις 21 Ιουλίου, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, ο σπουδαίος σκηνοθέτης-εικαστικός Ρόμπερτ Ουίλσον, σε συνεργασία με τον διάσημο χορευτή Μικαήλ Μπαρίσνικοφ και τον εξαιρετικό ηθοποιό Γουίλιαμ Νταφόε, παρουσιάζουν μια πολύ ιδιαίτερη παράσταση. Πρόκειται για το έργο “The Old Woman” ενός πρωτοπόρου Ρώσου συγγραφέα των αρχών του 20ού αι., του Δανιήλ Χαρμς. Ο Χαρμς βρέθηκε στο στόχαστρο της σταλινικής λογοκρισίας, φυλακίστηκε και πέθανε από ασιτία στην ψυχιατρική πτέρυγα των φυλακών του Λένινγκραντ σε ηλικία 37 ετών. Κατά τη διάρκεια της σύντομης ζωής του πρόλαβε να γράψει μια σειρά από μικρά σε έκταση αλλά
μεγάλα σε λογοτεχνική αξία κείμενα, τα οποία διέσωσε ένας στενός του φίλος. Τη νουβέλα του «η Γριά» διασκεύασε σε θεατρική μορφή ο Ρόμπερτ Ουίλσον και αποτελεί τη βάση αυτής της πολύ ενδιαφέρουσας παράστασης. Από τα κορυφαία καλλιτεχνικά γεγονότα του φετινού καλοκαιριού! Φοιτητικό εισιτήριο: 15 ευρώ.
www.sgt.gr

Επίσης, ξεχωριστό ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι φετινές προτάσεις του Εθνικού Θεάτρου στην Επίδαυρο, με δυο από τα λιγότερο γνωστά έργα του αρχαίου δράματος. Στις 2 και 3 Αυγούστου ο Βασίλης Παπαβασιλείου προτείνει τον «Κύκλωπα» του Ευριπίδη, το μοναδικό ακέραια σωζόμενο σατυρικό δράμα της αρχαιότητας, με μια πολλά υποσχόμενη πρωταγωνιστική τριανδρία από τους Δημήτρη Πιατά, Νίκο Καραθάνο και Νίκο Χατζόπουλο. Ενώ στις 9 και 10 Αυγούστου ο Θωμάς Μοσχόπουλος παρουσιάζει τη δική του ανάγνωση στις «Τραχίνιες» του Σοφοκλή, με την Άννα Μάσχα, τη Φιλαρέτη Κομνηνού κι ένα γυναικείο χορό που προέκυψε μετά από ακρόαση …970 ηθοποιών!

Πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Εθνικού Θεάτρου: www.n-t.gr.

Ο «Τοίχος» στο Ολυμπιακό Στάδιο
Ο Roger Waters των Pink Floyd επιστρέφει σε μια παγκόσμια περιοδεία, με ένα από τα έργα αναφοράς στην ιστορία της ροκ μουσικής. Το οπτικοακουστικό υπερθέαμα «The Wall», που παρουσιάστηκε πέρυσι στο ΟΑΚΑ, θα επαναληφθεί επανασχεδιασμένο στις 31 Ιουλίου. Το αποτέλεσμα εξαιρετικά εντυπωσιακό, με τη χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας, αποτελεί μια ξεχωριστή εμπειρία. Όσοι δεν το παρακολουθήσατε, σπεύσατε! Αλλά είναι σίγουρο ότι και πολλοί από αυτούς που ήταν εκεί θα θελήσουν να το ξαναδούν!..

Στις 31 Ιουλίου 2013 στο Ολυμπιακό Στάδιο. Εισιτήρια από 28.

Η Madeleine Peyroux
Από τις κορυφαίες τζαζ ερμηνεύτριες της γενιάς της, η Madeleine Peyroux επιστρέφει για μια καλοκαιρινή συναυλία στο θέατρο του Λυκαβηττού, όπου θα παρουσιάσει το νέο της album «Blue Room». Μαζί της και η Έλλη Πασπαλά, με τους εξαιρετικούς μουσικούς-σολίστες David Lynch, Τάκη Φαραζή, Πέτρο Βαρθακούρη, και Δημήτρη Καπιλίδη. Στις 15 Ιουλίου 2013 στο Θέατρο του Λυκαβηττού. Φοιτητικά εισιτήρια: 25 ευρώ
www.badmintontheater.gr

Η Zaz στον Λυκαβηττό
Η Zaz, η Γαλλίδα ερμηνεύτρια της ποπ-τζαζ, έχει αποκτήσει πολλούς θαυμαστές και στη χώρα μας τα δυο τελευταία χρόνια. Έρχεται στην Αθήνα για μια συναυλία στο θέατρο του Λυκαβηττού, με τις επιτυχίες αλλά και τα νέα τραγούδια της από το πρόσφατο άλμπουμ «On Ira». Μαζί της και η «δική μας» Μαριέττα Φαφούτη. Στις 3 Σεπτεμβρίου 2013 στο Θέατρο του Λυκαβηττού. Φοιτητικά εισιτήρια: 25 ευρώ

Έκθεση Φωτογραφίας
Ο Κωνσταντίνος Μάνος στο Μουσείο Μπενάκη
Το Μουσείο Μπενάκη προτείνει ένα τιμητικό αφιέρωμα στον σπουδαίο Ελληνοαμερικανό καλλιτέχνη Κωνσταντίνο Μάνο, παρουσιάζοντας μια έκθεση-αφιέρωμα στη φωτογραφική σειρά του με τίτλο «A Greek Portfolio». Με αφορμή τη συμπλήρωση των 50 χρόνων από τη
δημιουργία αυτής της ενότητας, ο Κωνσταντίνος Μάνος επανεξετάζει τις λήψεις που πραγματοποίησε κατά το διάστημα 1961-1964, ότανπεριηγήθηκε τη γη των γονιών του από άκρη σε άκρη, «ως ένας φιλικός παρατηρητής, δίχως βιασύνη και συγκεκριμένο σχέδιο». Με τις υπέροχες μαυρόασπρες εικόνες του ο Μάνος μάς καλεί συνοδοιπόρους στα απομακρυσμένα χωριά και νησιά της Ελλάδας του ’60. Στις φωτογραφίες του αποτυπώνονται εφήμερες καθημερινές στιγμές, με λιτό και αυστηρό ύφος, αλλά και με μοναδική τρυφερότητα. Το ήθος μιας Ελλάδας που «έφυγε»… Μην τη χάσετε! Έως τις 25 Αυγούστου 2013, στο κεντρικό κτήριο του Μουσείου Μπενάκη, Κουμπάρη 1. Εισιτήριο: 3 ευρώ.

www.benaki.gr.

Έκθεση Ζωγραφικής
Ατομική έκθεση ζωγραφικής της ζωγράφου και καθηγήτριας Αισθητικής του Ε.Κ.Π.Α. Λουίζας Κακκίση, από 15 έως 30 Σεπτεμβρίου, στο Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Ρόδου (Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης, Μεσαιωνική πόλη, Σωκράτους 179, Ρόδος).