Να μην (ξε)χάσω - Τεύχος 193

Δημοσίευση: 20-03-2013 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:193

Μουσείο

Επίσκεψη στο Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης

Ένα «διαμάντι», όχι ιδιαίτερα γνωστό στο πλατύ κοινό, αποτελεί το Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης, ένα από τα παραρτήματα του Μουσείου Μπενάκη που στεγάζεται σ’ ένα εξαιρετικό νεοκλασικό κτήριο στο Θησείο, κοντά στον Κεραμεικό. Εκτίθενται αντικείμενα της συλλογής του Αντώνη Μπενάκη, που περιλαμβάνει πάνω από 8.000 δείγματα κεραμικής, μεταλλοτεχνίας, χρυσοχοΐας, υφαντικής, ξυλογλυπτικής, υαλουργίας, επιτύμβιες στήλες, όπλα κ.λπ. Παρουσιάζουν ανάγλυφα την εξέλιξη του ισλαμικού πολιτισμού και της τέχνης ώς τον 19ο αιώνα, από τις Ινδίες και την Περσία, τη Μεσοποταμία και τη Μικρά Ασία, τη Μέση Ανατολή, την Αραβία, την Αίγυπτο και τη Β. Αφρική ώς τη Σικελία και την Ισπανία. Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί ο πλούσιος μαρμαροθετημένος διάκοσμος της αίθουσας υποδοχής ενός αρχοντικού του 17ου αιώνα από το Κάιρο. Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης, Αγ. Ασωμάτων 22 και Διπύλου 12, Κεραμεικός, ώρες λειτουργίας: Πέμπτη έως Κυριακή 9:00 – 17:00, είσοδος φοιτ.: 5 ευρώ.

www.benaki.gr

Θέατρο

Ο Διγενής Ακρίτας στο Εθνικό Θέατρο

Ένα από τα παλαιότερα δείγματα της νεοελληνικής γλώσσας, μνημείο της λογοτεχνικής μας παράδοσης, το βυζαντινό αφηγηματικό έπος του Διγενή Ακρίτα, ζωντανεύει σκηνικά στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Εθνικού Θεάτρου, στο πλαίσιο των δράσεων «Γλώσσα Ελληνική». Η ιστορία και τα κατορθώματα του Βασίλειου Διγενή Ακρίτα, φρουρού των βυζαντινών συνόρων, φτάνουν ώς τις μέρες μας και τραγουδιούνται μέσα από την προφορική παράδοση. Ο Δημήτρης Λιγνάδης αναπλάθει σκηνικά τον λόγο και τις εντυπωσιακές εικόνες του έπους. Κάθε Πέμπτη και Παρασκευή έως τις 26 Απριλίου, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Εθνικού Θεάτρου (Κτήριο Τσίλερ, Αγίου Κωνσταντίνου 22-24), ώρα 18:00, είσοδος: 5 ευρώ.

www.n-t.gr

Θέατρο στη…Στέγη

Ο Ζοέλ Πομερά στην Αθήνα

Για πρώτη φορά έρχεται στην Ελλάδα ο Γάλλος δραματουργός και σκηνοθέτης Ζοέλ Πομερά, διάδοχος του Πίτερ Μπρουκ στο περίφημο παρισινό θέατρο Bouffes du Nord. Εκεί, ο Πομερά σκηνοθέτησε το θέαμα «Κύκλοι - Ιστορίες» για το οποίο κέρδισε το Βραβείο Molière, το γαλλικό αντίστοιχο του Tony Award. Αυτό το έργο, που αντιμετωπίζει τη σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία σαν ένα …τσίρκο δωματίου, ανεβαίνει στη Στέγη από τον ελληνικό θίασο «Κανιγκούντα» (3 - 22 Απριλίου). Λίγο νωρίτερα (28 – 31 Μαρτίου), ο Πομερά θα παρουσιάσει στη Στέγη το τελευταίο έργο του, τη «Μεγάλη και θαυμαστή ιστορία του εμπορίου». Σε αυτό, ο κεντρικός ήρωας είναι ένας ιδεαλιστής της δεκαετίας του ’90, που αρνείται να αποδεχτεί τους βρόμικους νόμους της αγοράς και χάνει τη δουλειά του. Στη δεύτερη πράξη του έργου, σαράντα χρόνια μετά, ο αλλοτινός ιδεαλιστής έχει μεταλλαχθεί σε παντοδύναμο καπιταλιστή!.. Το βαθιά ουμανιστικό θέατρο του Πομερά, με τη μορφή της παραβολής, μιλάει για το τέλος των ιδεολογιών και παραμένει διαχρονικό και εξαιρετικά επίκαιρο. Από 28 έως 31 Μαρτίου και από 3 έως 22 Απριλίου, στη «Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών» του Ιδρύματος Ωνάση (Λεωφόρος Συγγρού 107-109).

www.sgt.gr

Συναυλίες

Οι Συμφωνίες Μπετόβεν στο Μέγαρο Μουσικής

Στο πλαίσιο του κύκλου συναυλιών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών που καλύπτουν φέτος όλες τις συμφωνίες του Μπετόβεν, στις 21 Μαρτίου παρουσιάζεται η δημοφιλής 5η Συμφωνία καθώς και η λιγότερο γνωστή αλλά εξαιρετική 8η Συμφωνία. Διευθύνει ο Βασίλης Χριστόπουλος. Στις 19:45 θα πραγματοποιηθεί δωρεάν εισαγωγική ομιλία. Στις 21 Μαρτίου, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα Χρ. Λαμπράκης), ώρα 20.30. Φοιτητικά: 5 ευρώ.

Ο Ζούμπιν Μέτα και η Φιλαρμονική του Ισραήλ στην Αθήνα

Ο κορυφαίος μαέστρος Ζούμπιν Μέτα διευθύνει μιαν από τις μεγαλύτερες ορχήστρες, τη Φιλαρμονική του Ισραήλ, σε δυο από τα σημαντικότερα έργα του συμφωνικού ρεπερτορίου: την 41η Συμφωνία «του Διός», τελευταία συμφωνία του Μότσαρτ, καθώς και τη μεγαλειώδη Πέμπτη Συμφωνία του Γκούσταβ Μάλερ. Μια συνάντηση «κορυφής» στο Μέγαρο. Φροντίστε εγκαίρως για εισιτήρια. Στις 2 Απριλίου, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα Χρ. Λαμπράκης), ώρα 20.30. Φοιτητικά: 9,5 ευρώ.

Μουσική

Οι Therapy? Στην Αθήνα

Το ιρλανδέζικο εναλλακτικό rock-metal συγκρότημα του Andy Cairns επιστρέφει στη σκηνή του Gagarin με τις κλασικές επιτυχίες του από τη δεκαετίατου ’90, καθώς και νέες προτάσεις από το τελευταίο του άλμπουμ «A Brief Crack Of Light». Στις 15 Μαρτίου, στο Gagarin 205, Λιοσίων 205, ώρα 21:00. Είσοδος: 20 ευρώ.

www.gagarin205.gr

Μουσική Σκηνή

Μουσικά ταξίδια με τις …«Stringless»

Οι «Stringless», ένα γυναικείο πολυφωνικό σχήμα που αποτελείται από έξι νέες τραγουδίστριες, προτείνουν μια πρωτότυπη μουσική παράσταση όπου όλα τα όργανα τα αντικαθιστά ο ήχος της φωνής και οι ήχοι που παράγει το ανθρώπινο σώμα. Πολυφωνικά τραγούδια από τον Καύκασο ώς την Πίνδο και τα Καρπάθια. Μουσικές από τη Βαλκανική στην Ιβηρική Χερσόνησο και από τη Μικρά Ασία στην Ιρλανδία. Ιερές μουσικές των Ινδιάνων, των σούφι και των γκόσπελς, αλλά και οπερέτες και θεατρικά τραγούδια, σε …αντίστιξη με ρετρό του ’30, Τσιτσάνη και ελληνικές ταινίες του ’60. Όλα μπερδεύονται γλυκά!.. Τρεις διαφορετικές μουσικές βραδιές, για τρεις συνεχόμενες Τετάρτες, 27 Μαρτίου, 3 και 10 Απριλίου, στη μουσική σκηνή «Αυλαία» (Αγ. Όρους 15 και Κωνσταντινουπόλεως 115 – Βοτανικός), ώρα 22.00. Είσοδος:7 ευρώ.

www.avlea.gr

Διάλεξη

Μαθήματα ζωής σε εποχές κρίσης

Η Φωτεινή Τσαλίκογλου, συγγραφέας και καθηγήτρια Ψυχολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, θα μιλήσει με θέμα: «Μαθήματα ζωής μετά από τις κρίσεις», στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Μegaron Plus. Στις 4 Απριλίου, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα Δ. Μητρόπουλος), ώρα 19:00. Είσοδος ελεύθερη με δελτία προτεραιότητας.