Να μην (ξε)χάσω - Τεύχος 189

Δημοσίευση: 01-11-2012 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:189

Θέατρο

Η «Οδύσσεια» στο Εθνικό ΘέατροΤο ομηρικό έπος μέσα από την ιδιαίτερη αισθητική τού κορυφαίου αμερικανού σκηνοθέτη Ρόμπερτ Ουίλσον,με μια ομάδα από εκλεκτούς Έλληνες ηθοποιούς. Στο Εθνικό Θέατρο (Κεντρική Σκηνή), Αγ. Κωνσταντίνου22-24, Ομόνοια. Παραστάσεις: απόγ: Τετ., Κυρ. ώρα 17.00, βραδ: Παρ.-Σάβ. ώρα 20.30, φοιτ. εισιτ.: 16 ευρώ.

Μουσική

Αφιέρωμα στον Τζον Κέιτζ στη Στέγη
Γνωριμία με τον κορυφαίο πρωτοπόρο Αμερικανό συνθέτη του 20ού αιώνα Τζον Κέιτζ (1912-1992). Avant-garde και μουσικοί πειραματισμοί, χάπενινγκ, ηλεκτρακουστική και αλεατορική μουσική, προετοιμασμένο πιάνο. Πώς θα είχε διαμορφωθεί η σύγχρονη μουσική χωρίς εκείνον; Σημείο αναφοράς παραμένει το περιβόητο έργο του «4 33» (1952), όπου η ορχήστρα παραμένει στη σιωπή για τέσσεραλεπτά και τριάντα τρία δευτερόλεπτα και όπου ο «ήχος» παράγεται αποκλειστικά και μόνο από τις αντιδράσεις του ακροατηρίου. Επίσης, εξαιρετικής σημασίας υπήρξε και η εμπλοκή του Κέιτζ στον σύγχρονο χορό, μέσα από τη συνεργασία του με τον σπουδαίο χορογράφο Μέρσι Κάνινγκχαμ. Με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση και τα 20 από τον θάνατό του, η «Στέγη» προτείνει εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολεία (19-21/2), ένα ρεσιτάλ πιάνου του Νίκου Λαάρη (23/2) και το ευρηματικό Musicircus (24/2). Στο you.tube μπορείτε να γνωρίσετε ένα πρωτοποριακό έργο του Κέιτζ (με τίτλο «Water Walk») όπου παράγει «μουσική» με βραστήρες, μίξερ και ποτιστήρια! http://www.youtube.com/watch?v=SSulycqZH-U. Από 19 έως 24 Νοεμβρίου 2012, στη «Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών» του Ιδρύματος Ωνάση (Λεωφόρος Συγγρού 107-109).

www.sgt.gr

Μουσική

Ο Βιμ Μέρτενς στην Αθήνα

Ο Βέλγος συνθέτης, μουσικολόγος, κοντρα-τενόρος και πιανίστας, κορυφαίος εκπρόσωπος της μινιμαλιστικήςσύνθεσης και των κινηματογραφικών soundtracks, επιστρέφει για μια μοναδική εμφάνιση με τις πιο δημοφιλείς συνθέσεις του. Στις 26 Νοεμβρίου, στο «Θέατρον» του Κέντρου Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» (Πειραιώς 254, Ταύρος), ώρα 21.00, είσ.: 20 ευρώ.

www.theatron254.gr

Μουσική Σκηνή

Οι «Χειμερινοί Κολυμβητές» στην Αυλαία

Ο εξαιρετικός Αργύρης Μπακιρτζής και η μπάντα των «Χειμερινών Κολυμβητών» σε μιαν από τις σπάνιες –αλλά πάντα απολαυστικές- εμφανίσεις τους, γεφυρώνουν τη μουσική αίσθηση του χθες με το σήμερα! Στις 16-17 και 23-24 Νοεμβρίου 2012, στη μουσική σκηνή «Αυλαία» (Αγ. Όρους 15 και Κωνσταντινουπόλεως 115 – Βοτανικός), ώρα 22.30. Είσοδος με ποτό: 15 ευρώ.

www.avlea.gr

Έκθεση Φωτογραφίας

Ο Χέλμουτ Νιούτον στη …Στέγη

Το φωτογραφικό σύμπαν ενός από τους διασημότερους φωτογράφους, του Χέλμουτ Νιούτον (1920-2004),στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών σε μιαν αναδρομική έκθεση-αφιέρωμα. Με τον φακό του προκάλεσε και πολ-λές φορές σόκαρε το κοινό, αποδίδοντας την ομορφιά, τον αισθησιασμό, το χιούμορ και τη βία των ανθρώπων. Από τις 13 Νοεμβρίου 2012 έως τις 3 Μαρτίου 2013, στη «Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών» του Ιδρύματος Ωνάση (Λεωφόρος Συγγρού 107-109)

www.sgt.gr

Φεστιβάλ

«Αντοχή Υλικών» στο Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς της Βαβέλ

Το γνωστό Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς της Βαβέλ επιστρέφει σε νέο χώρο και με μεγαλύτερη διάρκεια (από τις2 έως τις 11 Νοεμβρίου) μετά από τρία χρόνια απουσίας. Στις αίθουσες της Διπλαρείου Σχολής, στην Πλατεία Θεάτρου πίσω από τη Βαρβάκειο Αγορά, σε τρεις ορόφους με επιφάνεια 2.700 τ.μ.!. Το φετινό θέμα έχει τίτλο «Αντοχή υλικών» και οι σκιτσογράφοι και εικαστικοί καλλιτέχνες που συμμετέχουν (γνωστά ονόματα αλλά και νεότεροι) καταθέτουν τη ματιά τους για το πώς αντιμετωπίζουμε τη σημερινή πραγματικότητα. Ποια είναι τα όρια αντοχής μας; Παράλληλα με την έκθεση, δίνουν σταθερά το «παρών» οι πολλές και ενδιαφέρουσες συναυλίες, τα θεατρικά δρώμενα, οι παρουσιάσεις βιβλίων, οι ημερίδες καιτα εργαστήρια, ενώ δεν θα λείψουν οι ξένοι προσκεκλημένοι και τα επετειακά αφιερώματα. Το αναλυτικό πρόγραμμα στην ιστοσελίδα www.aicf.gr.

Βιβλίο

Κορνήλιος Καστοριάδης: Η ελληνική ιδιαιτερότητα. Θουκυδίδης, η ισχύς και το δίκαιο-Σεμινάρια 1984-1985(μετάφραση: Ζωή Καστοριάδη, επιμέλεια: Θωμάς Σκάσσης, Εκδ. Κριτική, 2011.)

Στη σειρά με τον γενικό τίτλο « Η ελληνική ιδιαιτερότητα» από τις εκδόσεις «Κριτική» συγκεντρώνονται οι παραδόσεις του Κορνήλιου Καστοριάδη στην Ανώτατη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών (EHESS) του Παρισιού τηδεκαετία του ‘80. Ο πρώτος και δεύτερος τόμος της σειράς έχουν θέμα: «Από τον Όμηρο στον Ηράκλειτο» και «Η Πόλις και οι νόμοι». Ο τρίτος τόμος –που προτείνουμε- αφιερώνεται στο έργο του Θουκυδίδη. Εδώ ο Καστοριάδης επιχειρεί μια πρωτότυπη ανάλυση του «Επιταφίου» του Περικλή, για να δείξει σε ποιο βαθμό η μεγάλη αθηναϊκή δημιουργία του 5ου αιώνα είχε συνείδηση του εαυτού της. Ο φιλόσοφος ανακαλύπτει στον Θουκυδίδη έναν κόσμο με πολλές ομοιότητες με τον δικό μας, στον οποίο κάποια αγαθά θεωρούνται πολύτιμα, ενώ δεν έχουν καμία αξία έξω από το πλαίσιό του, εκεί όπου επικρατεί η ισχύς και μόνο. Έναν κόσμο όπου η αντιπαλότητα ανάμεσα σε κέντρα ισχύος καταλήγει σε ανοιχτή διαμάχη.