Να μην (ξε)χάσω 170

Του Λάμπρου Λιάββα

Δημοσίευση: 21-02-2011 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:170

Στέγη Γραμμάτων Τεχνών

«Το παρελθόν έχει μέλλον;» - Οι Διάλογοι των Αθηνών.

Η «Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών» του Ιδρύματος Ωνάση ξεκίνησε δυναμικά με ένα διεθνές συνέδριο (24-27/11). Θέμα το κατά πόσον «το παρελθόν έχει μέλλον» και με ποιο τρόπο η ελληνική κληρονομιά και σκέψη μπορεί να προσφέρει λύσεις στον σύγχρονο άνθρωπο. Καλεσμένοι κορυφαίοι επιστήμονες και καλλιτέχνες απ’ όλο τον κόσμο που τοποθετήθηκαν και αντάλλαξαν προβληματισμούς πάνω στις κύριες ενότητες του συνεδρίου. Καινοτομία η αναμετάδοση των εργασιών μέσω διαδικτύου καθώς και η πρόσβαση στις εισηγήσεις μέσα από το διαδραστικό ηλεκτρονικό περιοδικό «Οι Διάλογοι των Αθηνών», με την επιστημονική επιμέλεια του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ.(Λεωφόρος Συγγρού 107-109) με πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις στο θέατρο, τη μουσική, τον χορό και τα εικαστικά. Για τον Δεκέμβριο προτείνουμε:Alvis Hermanis «The Sound of Silence»: O πολυβραβευμένος Λετονός σκηνοθέτης Άλβις Χερμάνις πειραματίζεται με μια βωβή παράσταση που διερευνά την ουτοπία μέσα από μοτίβα και μουσικές των Simon & Garfunkel. Στην Κεντρική Σκηνή, στις 16 και 17 Δεκεμβρίου. Το πλήρες πρόγραμμα των εκδηλώσεων για όλη τη χρονιά υπάρχει στην ιστοσελίδα www.sgt.gr

www.sgt.gr

Πειραματικό θέατρο

«Παραλογές ή μικρές καθημερινές τραγωδίες».

Μια ενδιαφέρουσα μουσικο-θεατρική πρόταση, όπου οι «παραλογές» (βυζαντινές αφηγηματικές μπαλάντες) της δημοτικής παράδοσης συναντιούνται με την ποίηση του Τάσου Λειβαδίτη.  Με την ομάδα Sforaris, σε σκηνοθεσία Γ. Καλαβριανού. Στο BIOS (Πειραιώς 84, Γκάζι), κάθε Δευτέρα και Τρίτη, στις 21.15.

www.bios.gr

Φεστιβάλ

1ο  Low Budget Festival

Με προϋπολογισμό εξ ορισμού χαμηλό αλλά με χιούμορ και ηθικό ακμαιότατο, ο Λάκης Λαζόπουλος και οι εκπρόσωποι δέκα νεανικών ομάδων παρουσιάζουν από 20 Νοεμβρίου έως 19 Δεκεμβρίου στο Γκαράζ του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης (Πειραιώς 206, Ταύρος) μια σειρά από μουσικο-θεατρικές παραστάσεις, με έντονα τα στοιχεία αυτοσχεδιασμού και πειραματισμού. Για τον Δεκέμβριο προτείνουμε:«Άμλετ» - 11, 12, 13 Δεκεμβρίου: Με μια πολυπρόσωπη ομάδα που ξεκίνησε την ενασχόλησή της με το έργο στο πλαίσιο ενός θεατρικού εργαστηρίου, με την καθοδήγηση του Βασίλη Μαυρογεωργίου. «Control freak» - 14, 15, 16 Δεκεμβρίου: Με την ομάδα VASISTAS, μια ανθρώπινη κινούμενη εγκατάσταση που παίζει με τα όρια του ελέγχου: του εαυτού, του άλλου, του κοινωνικού συνόλου. «Γαλαξίας» - 17, 18, 19 Δεκεμβρίου 2010: Με την ομάδα Βlitz σε μια διαρκή εναλλαγή ρόλων και δράσεων.

www.mcf.gr

Ζωγραφική

«Edvard Munch - Πέρα από την Κραυγή».

Γνωριμία με τον σπουδαίο Νορβηγό εξπρεσιονιστή ζωγράφο Edvard Munch, μέσα από 80 έργα χαρακτικής από τη συλλογή  του Μουσείου Τέχνης του Τελ Αβίβ. Μουσείο Ηρακλειδών (Ηρακλειδών 16, Θησείο), 26 Νοεμβρίου - 27 Φεβρουαρίου.

www.herakleidon-art.gr

Έκθεση

Βιντεοπαιχνίδια

Η μεγαλύτερη έκθεση στον κόσμο με θέμα για τα βιντεοπαιχνίδια έρχεται στην Ελλάδα! Στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων (Αίθουσα «Νίκος Γκάτσος»), 16 Δεκεμβρίου – 31 Ιανουαρίου, ώρες: 10.00 – 22.00.

www.showwhat.gr

Μουσική για τον κινηματογράφο

Ο Νίνο Ρότα στο Μέγαρο Μουσικής

Οι ατμοσφαιρικές μουσικές του Νίνο Ρότα για τον κινηματογράφο,  σε μια συναυλία υπό τη διεύθυνση του διάσηΒου Βαέστρου και ανιψιού του συνθέτη, Μαρτσέλο Ρότα. Στις 12 Δεκεμβρίου, στο Μέγαρο Μουσικής - Αίθουσα Χρήστος ΛαΒπράκης (Βασ. Σοφίας και Κόκκαλη), στις 12.30 το μεσημέρι και στις 20.00.

www.megaron.gr

Μουσική σκηνή

Ο Simon Shaheen στην «Αυλαία»

Σε μια και μοναδική εμφάνιση στην Αθήνα ο Simon Shaheen, από τους σημαντικότερους Άραβες συνθέτες και δεξιοτέχνες στο ούτι και στο βιολί. Ισορροπεί ανάμεσα στην παράδοση και στην καινοτομία συνδυάζοντας τον παραδοσιακό αραβικό ήχο με τη τζαζ και τη δυτική λόγια μουσική. Γεννημένος στη Ταρσίχα της Γαλιλαίας, σπούδασε στο Manhattan School of Music και μουσική εκπαίδευση στο Columbia University. Περιοδεύει στα σημαντικότερα έθνικ φεστιβάλ και ο δίσκος του «Blue Flame» προτάθηκε για 11 Grammy Awards. Ως εκπαιδευτικός συνεργάζεται με πολλά πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο. Στη συναυλία του στην «Αυλαία» συμπράττει με τους Αλέκο Βρέτο (ούτι), Γιώργο Γεωργιάδη (κοντραμπάσο) και Δημήτρη Σεβδαλή (πιάνο). Τη μουσική βραδιά ανοίγει το ελληνικό μουσικό σχήμα «Tundas Priest», παρουσιάζοντας  μιαν «εναλλακτική άποψη πάνω στο σμυρναίικο και το ρεμπέτικο τραγούδι, μέσα από παιχνίδια με το ρυθμό και την αρμονία…». Στις 27 Δεκεμβρίου, στις 22.00, στη μουσική σκηνή «Αυλαία» (Αγ. Όρους 15 και Κωνσταντινουπόλεως 115 – Βοτανικός).

www.avlea.gr

Συναυλία

Οι «Dub Inc»στο Gagarin

Μια από τις κορυφαίες μπάντες της dub και reggae μουσικής σκηνής έρχεται στο Gagarin, με special guests τους δικούς μας «Burger Project». Στις 12 Δεκεμβρίου, στο Gagarin 205 Live Music Space, Λιοσίων 205 (μετρό Αττική).

www.gagarin.gr