Να μην (ξε)χάσω - Τεύχος 186

Δημοσίευση: 31-05-2012 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:186

Έκθεση - Μουσείο

Η «Γενιά του ’30» στην Πινακοθήκη Ν. Χατζηκυριάκου-Γκίκα
Σε μιαν εποχή κρίσης και έκπτωσης αξιών, αποτελούν εξαιρετικά ελπιδοφόρο γεγονός τα εγκαίνια ενός νέου Μουσείου αφιερωμένου στην πιο δυναμική και δημιουργική γενιά του ελληνισμού στον 20ο αιώνα: στη «Γενιά του ‘30». Το νέο παράρτημα του Μουσείου Μπενάκη στεγάζεται στο σπίτι του κορυφαίου ζωγράφου Νίκου Χατζηκυριάκου-Γκίκα στο κέντρο της Αθήνας (Κριεζώτου 3) και πέρα από τον προσωπικό «κόσμο» του καλλιτέχνη (πίνακες, γλυπτά, σκηνικά, χειρόγραφα, βιβλιοθήκη κ.λ.π.) παρουσιάζει ένα πανόραμα της πνευματικής και καλλιτεχνικής παραγωγής, του ιστορικού και φιλοσοφικού στοχασμού της περίφημης «Γενιάς του ‘30». Ένας χώρος μνήμης, στοχασμού, γνώσης και αισθητικής απόλαυσης, με τη σφραγίδα του καθηγητή και διευθυντή του Μουσείου Μπενάκη Άγγελου Δεληβορριά. Μουσείο Μπενάκη / Πινακοθήκη Ν. Χατζηκυριάκου-Γκίκα, Κριεζώτου 3.Τετάρτη-Κυριακή, ώρες 10.00-18.00, φοιτ. 5 ευρώ.
www.benaki.gr

Μουσική Σκηνή

Είκοσι χρόνια Active Member στην «Αυλαία»
Στη μουσική σκηνή «Αυλαία» στον Βοτανικό, οι Active Member γιορτάζουν τα 20 χρόνια της δημιουργικής τους πορείας, με ένα τετραήμερο αφιέρωμα που περιλαμβάνει προβολές ντοκιμαντέρ, Dj set με τα σπουδαιότερα hip-hop tracks και συζητήσεις για τη δισκογραφία και την κοινωνικοπολιτική κατάσταση (καθημερινά στις 20.30). Από 20 έως 23 Ιουνίου 2012, στη μουσική σκηνή «Αυλαία» (Αγ. Όρους 15 και Κωνσταντινουπόλεως 115 – Βοτανικός), ώρα 20.30 (προβολές-συζητήσεις) και 22.00 (συναυλίες). Είσοδος: 12 ευρώ.
www.avlea.gr

Φεστιβάλ

«Cuba Festival» στο Ελληνικό Το «1ο Cuba Festival», περιλαμβάνει ποικίλες μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις, με επίκεντρο ένα αφιέρωμα στον Ibrahim Ferrer ο οποίος υπήρξε εμβληματική μορφή της κουβανέζικης μουσικής και κύριος τραγουδιστής των Buena Vista Social Club. Το Σάββατο 30 Ιουνίου θα δώσει συναυλία ο γιός του, Ibrahim Ferrer Jr, στο Προπονητικό Κέντρο Baseball (πρώην Αμερικάνικη Βάση - Δεξαμενή Λεωφόρος Βουλιαγμένης, Ελληνικό). Από 28 έως και 30 Ιουνίου 2012, είσοδος 15 ευρώ (στα εκδοτήρια) και 10 ευρώ (προπώληση)

Μουσική

Οι Pennywise στην Αθήνα
Οι Καλιφορνέζοι Pennywise αποτελούν ένα από τα σημαντικότερα punk συγκροτήματα, έχοντας στο ενεργητικό τους παρουσία σχεδόν 25 χρόνων, με 9 άλμπουμ και πάνω από 3 εκατομμύρια πωλήσεις. Έρχονται στην Αθήνα για μια συναυλία την Τρίτη 19 Ιουνίου. Μαζί τους θα εμφανιστούν οι Ιταλοί Punk Rockers Actionmen και Έλληνες Fall Of Man.Στις 19 Ιουνίου, στο Fuzz Club, Πατριάρχου Ιωακείμ 1 (Πειραιώς & Χαμοστέρνας) Ταύρος, εισιτήρια: 25 ευρώ
www.fuzzclub.gr

Χορός

Βραδιά μπαλέτου στη Ρωμαϊκή Αγορά
Δύο βραδιές χορού κάτω από την Ακρόπολη, στον χώρο της Ρωμαϊκής Αγοράς, με την ορχήστρα και το μπαλέτο της Εθνικής Λυρικής Σκηνής. Ο Ρενάτο Τζανέλλα παρουσιάζει δύο χορογραφίες πάνω στο κοντσέρτο για πιάνο αρ. 23 του Μότσαρτ και το κοντσέρτο για πιάνο αρ. 5 του Μπετόβεν, με σολίστα τον Δημήτρη Τουφεξή και διευθυντή ορχήστρας τον Ηλία Βουδούρη. Στις 30 Ιουνίου και 1 Ιουλίου, στη Ρωμαϊκή Αγορά (τέρμα Αιόλου), στις 21.00, φοιτητικά: 10 ευρώ.
www.nationalopera.gr

Κινηματογράφος

«Ταινιόραμα» με 126 ταινίες στο Άστυ Ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον « Ταινιόραμα» που περιλαμβάνει 126 ταινίες (που προβάλλονται αποκλειστικά από φιλμ 35 mm) και ημερήσιο εισιτήριο € 6 (για τρεις ταινίες) ή κάρτα διαρκείας (για όλες τις προβολές) με € 30. Σπάνια αριστουργήματα της 7ης τέχνης που δύσκολα θα βρείτε ακόμη και στο διαδίκτυο. Από 17 Μαΐου έως 27 Ιουνίου 2012, στον κινηματογράφο Άστυ, Κοραή 4

Κινηματογράφος και μουσική

«e.m.m.a. SOUNDTRACK» - Διεθνής Συνάντηση Μουσικών και Κινηματογραφιστών στη…Στέγη
Η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, με τη συνεργασία του Τμήματος Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου διοργανώνουν τη «Διεθνή Συνάντηση Μουσικών και Κινηματογραφιστών». Το e.m.m.a., με εφαλτήριο τη μουσική, αγκαλιάζει και συνδέει διαφορετικούς τομείς από τον ευρύτερο χώρο του κινηματογράφου. Φοιτητές, σπουδαστές, συνθέτες, ερμηνευτές, σκηνοθέτες, σχεδιαστές ήχου, παραγωγοί καθώς και άνθρωποι των τεχνών δημιουργούν από κοινού με τους συμμετέχοντες και το ευρύτερο κοινό ένα διαδραστικό χώρο ανταλλαγής ιδεών. Για το πλήρες πρόγραμμα των εκδηλώσεων (συναυλίες, διαλέξεις, σεμινάρια, εργαστήρια κ.λ.π.) του τριημέρου συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα της Στέγης. Από 29 Ιουνίου έως 1 Ιουλίου 2012, ώρα 10:00-23:00, σε διάφορους χώρους της «Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών» του Ιδρύματος Ωνάση (Λεωφόρος Συγγρού 107-109).
www.sgt.gr