Να μην (ξε)χάσω - 181

Δημοσίευση: 20-01-2012 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:181

Έκθεση

«Σόρογκας - Πενήντα χρόνια ζωγραφική»  Μουσείο Μπενάκη
Ευκαιρία για γνωριμία με έναν από τους σημαντικότερους σύγχρονους Έλληνες ζωγράφους. Ο Σωτήρης Σόρογκας από το 1966 έως σήμερα (ως ομότιμος καθηγητής) διδάσκει ζωγραφική στην Αρχιτεκτονική Σχολή του Ε.Μ.Π. Στην έκθεση παρουσιάζονται έργα απ’ όλες τις φάσεις της καλλιτεχνικής του πορείας, ενταγμένα στις θεματικές με τις οποίες καταπιάστηκε. Πέτρες, μαύρα ανοίγματα, άλογα, αρχαία ανάγλυφα, πορτρέτα, παλιά ξύλα, κατάλοιπα παλιών μηχανημάτων, συντρίμμια μεταλλικών αμαξωμάτων, σκουριές κ.ά. αποτελούν κάποια από τα γνωστότερα θέματά του. Μέχρι 12 Φεβρουαρίου 2012, στο Μουσείο Μπενάκη – Κτήριο Πειραιώς 138. Ώρες λειτουργίας:

Τετάρτη, Πέμπτη, Κυριακή: 10.00-18.00, Παρασκευή-Σάββατο: 10.00-22.00.

(Δευτέρα-Τρίτη: κλειστά).
www.benaki.gr

Συναυλίες

Οι δεξιοτέχνες της ελληνικής δημοτικής μουσικής στο Μέγαρο
Οι δεξιοτέχνες της ελληνικής δημοτικής μουσικής στο Μέγαρο Aφιέρωμα στα όργανα της οικογένειας του λαγούτου (ταμπουράς-σάζι, πολίτικο, κρητικό και ηπειρώτικο λαγούτο, ούτι), με ορισμένους από τους σημαντικότερους Έλληνες δεξιοτέχνες (Ν. Σαραγούδας, Χρ. Τσιαμούλης, Σ. Σινόπουλος, Κ. Καλαϊτζίδης, Χ. Γιαζιτζιάν κ.ά.). Στις 14 Ιανουαρίου, στο Μέγαρο Μουσικής (Αίθουσα Χρ. Λαμπράκης), ώρα 20.30.

Φοιτ.: 7 €.
www.megaron.gr

«Κύκλος Μότσαρτ+1» με την Κρατική Ορχήστρα
Συναυλία της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών με έργα Μότσαρτ (ανάμεσά τους η διάσημη 40ή Συμφωνία και το κοντσέρτο για πιάνο αρ. 16). Σε αντίστιξη, ένα έργο σύγχρονης μουσικής με «εκλεκτική συγγένεια» μαζί τους: οι «Ατμόσφαιρες» του Γκιόργκι Λίγκετι. Μουσική διεύθυνση Βασίλης Χριστόπουλος. Στις 27 Ιανουαρίου, στο Μέγαρο Μουσικής (Αίθουσα Χρ.Λαμπράκης), ώρα 20.30. Στις 19.45 εισαγωγική ομιλία για τα έργα.

Φοιτητικά: 5 €.
www.koa.gr

Θέατρο

O «Mακμπέθ» του Σαίξπηρ στη Στέγη
Το κλασικό αριστούργημα της ελισαβετιανής εποχής, με διαχρονικές αναφορές στην τρομοκρατία, την καταστολή, την κοινωνική και ιδεολογική αστάθεια. Σε μια «παράσταση συνόλου», σε σκηνοθεσία του Θωμά Μοσχόπουλου. Από 18 Ιανουαρίου έως 25 Φεβρουαρίου (εκτός Δευτέρας και Τρίτης), στην Κεντρική Σκηνή της «Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών» του Ιδρύματος Ωνάση (Λεωφόρος Συγγρού 107-109), ώρα 20.30.

Φοιτητικά: 10 €.
www.sgt.gr

Μιούζικαλ

Harlem Swing στο Θέατρο Μπάντμιντον
Ένα πολυβραβευμένο μιούζικαλ με θέμα τη ζωή και το έργο του Thomas Wright «Fats» Waller, κορυφαίου συνθέτη της τζαζ στην εποχή του μεσοπολέμου. Το έπος της αφροαμερικάνικης μουσικής στις «τρελές» δεκαετίες του ’20 και ’30 στα βήματα του swing, στο θρυλικό Cotton Club του Μανχάταν. Στο Θέατρο Μπάντμιντον (Άλσος Στρατού - Γουδή). Από 17 έως 21 Ιανουαρίου, ώρα 21:00 και 22 Ιανουαρίου, ώρα 19:00.
Φοιτητικά: 10 €.
www.badmintontheater.gr

Μουσική Σκηνή

Αφιέρωμα στους Pink Floyd στην «Αυλαία»
Ένα τρίωρο live-happening από την ελληνική ορχήστρα «The Lunatics», που «τολμά» να προσεγγίσει τις καλύτερες στιγμές των Pink Floyd. Δώδεκα έμπειροι μουσικοί παρουσιάζουν τα κλασικά άλμπουμ «The Dark Side of the Moon», «Wish you were here» και επιλογές από το «The Wall». Στις 22 Ιανουαρίου, στη μουσική σκηνή «Αυλαία» (Αγ. Όρους 15 και Κωνσταντινουπόλεως 115 – Βοτανικός), ώρα 22.00.

Είσοδος: 10 €.
www.avlea.gr
www.thelunatics.gr

Κινηματογράφος

Από τον Ισημερινό στην Αργεντινή
Ένας κινηματογραφικός κύκλος με 5 πρόσφατες ταινίες από τον Ισημερινό και την Αργεντινή, με ελληνικούς υπότιτλους. Τις Τρίτες 17, 24, 31 Ιανουαρίου και 7, 14 Φεβρουαρίου στο Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας (Μητροπόλεως 23), ώρα 18.30 και 20.15.
Είσοδος ελεύθερη.
www.atenas.cervantes.es

Συζήτηση

Το ραδιόφωνο στην εποχή της εικόνας
«Μπορεί να δει κανείς τον κόσμο χωρίς μάτια, κοιτάζοντας μόνο με τα αυτιά του.» (Ουίλιαμ Σαίξπηρ, Ο Βασιλιάς Ληρ). Μια συζήτηση για το «ραδιόφωνο του 21ου αιώνα», με τον ραδιοφωνικό παραγωγό και τον ακροατή να επαναπροσδιορίζουν τον ρόλο τους στην «εποχή της εικόνας». Συντονισμός: Εμμανουήλ Κουτσουρέλης. Στις 17 Ιανουαρίου, στη «Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών» του Ιδρύματος Ωνάση (Λεωφόρος Συγγρού 107-109), ώρα 19.00.
Είσοδος ελεύθερη.
www.sgt.gr

Βιβλία

Robert Audi, Το Φιλοσοφικό λεξικό του Cambridge, Κέδρος
Ένα από τα εγκυρότερα σύγχρονα (1995) λεξικά φιλοσοφίας, με 4.727 λήμματα από 440 επιστήμονες, για τις βασικές έννοιες της φιλοσοφικής σκέψης και τους διανοητές από την αρχαιότητα έως σήμερα. Δεν περιορίζεται στον δυτικό κόσμο αλλά περιλαμβάνει και τις φιλοσοφίες της Ανατολής (Κίνα, Ιαπωνία, Ινδία, Ισλάμ). Η ελληνική μετάφραση πραγματοποιήθηκε από ομάδα 16 μεταφραστών με την εποπτεία του Στέλιου Βιρβιδάκη και του Γιώργου Ξηροπαϊδη.

David Crystal, Ένα μικρό βιβλίο για τη γλώσσα, εκδ. Πατάκη
Ένας από τους διασημότερους σύγχρονους γλωσσολόγους προτείνει ένα εισαγωγικό εγχειρίδιο για τη μαγεία της γλώσσας, τη δομή και τη λειτουργία της. Απλά αλλά όχι απλοϊκά, ξεκινά από τη φωνητική και την εφεύρεση της γλώσσας για να περάσει στη σύνδεση του γλωσσικού φαινομένου με τις κοινωνίες και να καταλήξει στην ισοπέδωση που απειλεί στις μέρες μας γλώσσες πανάρχαιες.

Oliver Sacks, Μουσικοφιλία, εκδ. Άγρα
Πώς επιδρά η μουσική στον εγκέφαλό μας και πώς επηρεάζει μέσω αυτού την ψυχική μας διάθεση; Από πού πηγάζει αυτή η «μαγική» δύναμη της μουσικής να προκαλεί τα πιο αντιφατικά συναισθήματα; Ένας επιφανής νευρολόγος περιγράφει, για ένα μη ειδικευμένο κοινό, τις περίπλοκες σχέσεις ανάμεσα στη μουσική και τον ανθρώπινο εγκέφαλο.