Nα μην (ξε)χάσω - 179

Δημοσίευση: 03-11-2011 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:179

Έκθεση φωτογραφίας

Ένας κορυφαίος Αμερικανός φωτογράφος στη Στέγη

Περισσότερα από 100 έργα, αντιπροσωπευτικά της μοναδικής αισθητικής του Αμερικανού φωτογράφου-συμβόλου Robert Mapplethorpe. Από 1 Νοεμβρίου έως 15 Φεβρουαρίου, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση.

Εισιτήρια φοιτ. 4€.

www.sgt.gr

Συναυλία

Ο Steve Swallow και η Carla Bley στην Αθήνα
O βιρτουόζος του ηλεκτρικού μπάσου Steve Swallow και η σπουδαία πιανίστα της free-jazz, Carla Bley, έρχονται στην Αθήνα.

Στις 2 Νοεμβρίου, στις 21.00 στο Παλλάς.

Εισιτήρια από 35€.

www.elthea.gr

Συναυλία

Οι Levelling στο Gagarin
Το κορυφαίο συγκρότημα της βρετανικής folk punk σκηνής στην Αθήνα.
Στις 16 Nοεμβρίου, στο Gagarin Λιοσίων 205.
www.gagarin.gr

Έθνικ μουσική

«The Anoushka Shankar Project» στο Μέγαρο
Παράλληλοι δρόμοι ανάμεσα στην κλασική ινδική μουσική και το φλαμένκο, με την Ανούσκα Σανκάρ και το συγκρότημά της.
Στις 30 Νοεμβρίου, στις 20.30, στο Μέγαρο Μουσικής.
Εισιτήρια φοιτ. 8€.
www.megaron.gr

Μουσική σκηνή

Οι Burger Project στην Αυλαία
Από τις 18 Νοεμβρίου και για τις επόμενες 7 Παρασκευές, στις 22.30 μια «ανατρεπτική» μουσική παράσταση στη σκηνή της Αυλαίας (Αγ. Όρους 15 και Κωνσταντινουπόλεως 115, Βοτανικός).
Είσοδος με ποτό 15€.
www.avlea.gr

Θέατρο

Ο «Περικλής» του Σαίξπηρ στο Εθνικό Θέατρο
Ένας …λιγότερο διάσημος «Περικλής» (πρίγκιπας της Τύρου), από τα έργα της ωριμότητας του Σαίξπηρ, σε σκηνοθεσία του Γιάννη Χουβαρδά.
Από 16 Νοεμβρίου 2011 έως 26 Φεβρουαρίου 2012.
Εθνικό Θέατρο-Κεντρική Σκηνή.
www.n-t.gr

Πειραματικό θέατρο

Spectacle από την ομάδα Vasistas
Η ομάδα Vasistas στήνει μιαν «εύπλαστη κινούμενη εγκατάσταση» που διερευνά τους μηχανισμούς εκπαίδευσης του ατόμου στην καθημερινότητα. Οι ελεγκτές γίνονται ελεγχόμενοι, οι ερευνητές πειραματόζωα και η σύγκρουση των ενστίκτων με τους κοινωνικούς κανόνες θέαμα και μέσο χειραγώγησης. Μια παραγωγή του Φεστιβάλ Αθηνών, σκηνοθεσία Αργυρώς Χιώτη και δραματουργία-μουσική από την ομάδα Vasistas.
Aπό 3 έως 25 Νοεμβρίου, στο BIOS (Πειραιώς 84, Γκάζι).
www.bios.gr

«Καταλόγια ΙΙ»

Μουσικοθεατρικό δρώμενο στο Ίδρυμα Κακογιάννη
Μια τελετουργική μουσικο-θεατρική παράσταση με αφετηρία τέσσερεις από τις πιο γνωστές «παραλογές» (δραματικές αφηγηματικές μπαλάντες) της λαϊκής μας παράδοσης, με κοινό θέμα τη θυσία: Της μάνας φόνισσας, του γεφυριού της Άρτας, της κακιάς πεθεράς και του νεκρού αδερφού. Ένα δρώμενο που συνδυάζει ηθοποιούς και κούκλες, τραγουδιστές και μουσικούς, πολυφωνικά τραγούδια και ρυθμικούς αυτοσχεδιασμούς. Από το θέατρο «Κύκλος» σε σκηνοθεσία Θοδωρή Οικονομίδη.
Κάθε Δευτέρα και Τρίτη από τις 17 Οκτωβρίου έως τις 20 Δεκεμβρίου, στις 21.30, στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης (Πειραιώς 206, Ταύρος).
Εισιτήρια φοιτ. 9€.
www.mcf.gr

Βιβλίο

Πλούταρχος «Οι συμφορές του δανεισμού» (μετ.-σχόλια: Πολυξένη Παπαπάνου), Εκδ. Νεφέλη.
«Περί του μη δειν δανείζεσθαι… Ο δανειστής θίγει την ελευθερία σου και βάζει πωλητήριο στην αξιοπρέπειά σου… Άνθρωπος που μπλέκει μια φορά, μένει χρεώστης για πάντα και, σαν άλογο που του έχουν φορέσει χαλινάρι, δέχεται στη ράχη του τον έναν αναβάτη μετά τον άλλον!». Διαχρονικές και θλιβερά επίκαιρες αλήθειες από μιαν ομιλία γραμμένη το 92 μ.Χ. στην Αθήνα που μαστιζόταν από την υπερχρέωση στους Ρωμαίους δανειστές. Ποιός είπε ότι, 2000 χρόνια μετά, η Ιστορία δεν επαναλαμβάνεται ως …φάρσα;