Nα μην (ξε)χάσω - 177

Δημοσίευση: 07-07-2011 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:177

Θέατρο

Οι «Σκηνοβάτες» στην Επίδαυρο

Στα τέλη του 2ου μ.Χ. αιώνα, μέσα στο κλίμα της κατάρρευσης της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, σε ένα αρχαίο θέατρο φτάνουν τρεις θίασοι από τρεις άκρες της αυτοκρατορίας και στήνουν τους δικούς τους αυτοσχέδιους δραματικούς αγώνες. Μια παράσταση από το Εθνικό Θέατρο, σε σκηνική «σύνθεση» του Σταμάτη Φασουλή, που πηγαίνει στο βάθος του χρόνου και στις απαρχές της αρχαίας ελληνικής γραμματείας για να φτάσει στη ρωμαϊκή περίοδο. Η ιστορία του θεάτρου ζωντανεύει επί σκηνής, μέσα από επιλεγμένα αποσπάσματα από τραγωδίες και κωμωδίες Ελλήνων και Ρωμαίων ποιητών, ύμνους και χορικά, μίμους καθώς και στοιχεία της ρωμαϊκής αρένας, που συνθέτουν ένα τολμηρό κολάζ!
Στις 15 και 16 Ιουλίου, στο Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου, στις 21:00. Τιμές εισιτηρίων 15-50 ευρώ.
www.greekfestival.gr

Μουσικά Φεστιβάλ
Schoolwave 2011
Το τριήμερο μαθητικό φεστιβάλ που καθιερώθηκε πλέον ως θεσμός, με 21 επιλεγμένα συγκροτήματα στη σκηνή της 7ης διοργάνωσης.
Στις 8, 9 και 10 Ιουλίου, στο Κέντρο Ιππασίας Γουδή (μετρό Κατεχάκη). www.theschooligans.gr

Μουσικά Φεστιβάλ
Μεσόγειος η γειτονιά μας
Τριήμερο φεστιβάλ αφιερωμένο στις μουσικές παραδόσεις τις Μεσογείου, με τους: Adel Salameh Trio από την Παλαιστίνη, Andre Maia από την Πορτογαλία, Anna Vilani από τη Σικελία, Alfredo Tejada και Alejandro Chacon από την  Ισπανία, Fide Koksal από την Τουρκία, Σαβίνα Γιαννάτου και Primavera en Salonico,  Ελένη Γιαννοπούλου, Μάρθα Μαυροειδή, Ελένη και Σουζάννα Βουγιουκλή και το συγκρότημα Encardia.
Από 26-28 Ιουλίου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων (κεντρική αυλή), Γκάζι, στις 21:30. Τιμή εισιτηρίου 10 ευρώ (φοιτητικό).

Συναυλία
Οι Burger Project στην Τεχνόπολη

Το γνωστό και αγαπημένο στη νεολαία συγκρότημα (με τους General ConZou, Al the X-King, Cosmic Communist και Mosch Holiday) παρουσιάζει αναπάντεχες διασκευές απ’ όλο το φάσμα της σύγχρονης μουσικής, από το swing ώς το punk και από τη disco ώς την country.
Στις 21 Ιουλίου στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων (κεντρική αυλή), Γκάζι, στις 21:30. Τιμή εισιτηρίου 10 ευρώ (φοιτητικό).

Παραδοσιακή – έθνικ μουσική
Μουσικές της Ελλάδας και του κόσμου στο Μουσείο Λαϊκών Οργάνων
Οι τακτικές καλοκαιρινές συναυλίες στον κήπο του Μουσείου Λαϊκών Μουσικών Οργάνων Φ. Ανωγειανάκη συνεχίζονται και τον Ιούλιο:
• Τρίτη 5 Ιουλίου: «Τάνγκο, σάμπα, μπόσα-νόβα». Τραγούδια από την Κούβα, το Μεξικό, την Κολομβία και την Αργεντινή, με τη Martha Moreleon και το κουαρτέτο Cara Latino.
• Τετάρτη 6 Ιουλίου: Πολυφωνικά τραγούδια και ηπειρώτικοι σκοποί με το σύνολο «Χαονία» και την κομπανία του Θωμά Λόλη.
• Πέμπτη 7 Ιουλίου: Παραδοσιακοί σκοποί της Μικράς Ασίας, αστικά τραγούδια της Σμύρνης και ρεμπέτικα τραγούδια  με το συγκρότημα «Δήθεν».
• Παρασκευή 8 Ιουλίου: Βραδιά ισπανικού φλαμένκο, με την Carmen Molina de Brito και το συγκρότημα Ronda al Alba.
• Δευτέρα 11 Ιουλίου: Α΄ μέρος: Δεξιοτέχνες μουσικοί από το Ομάν, με ούτι, κανονάκι και κρουστά. Β΄ μέρος: Μουσικές από την Ελλάδα και την Ανατολική Μεσόγειο, με τους   Μάρθα Μαυροειδή (τραγούδι, λάφτα), Σοφία Λαμπροπούλου (κανονάκι) και Στρατή Ψαραδέλλη (πολίτικη λύρα).
• Τρίτη 12 Ιουλίου: «Λισαβόνα μέσω Αθήνας». Μια μουσική γέφυρα μεταξύ Ανατολής και Δύσης, με το συγκρότημα του Andre Maia να συνδυάζει τους ήχους των fados και το μπαγιάν με το κανονάκι και το πολίτικο λαγούτο.
• Τετάρτη 13 Ιουλίου: Τραγούδια από το Βορειοανατολικό Αιγαίο, τις Κυκλάδες και τη Μικρά Ασία με το συγκρότημα «Ανέμου Ώτα».
Στο Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων Φ. Ανωγειανάκη, Διογένους 1, Αέρηδες-Πλάκα, στις 20:30. Τιμή εισιτηρίου: 10 ευρώ. www.instruments-museum.gr

Χορός
Οι «Momix» στον Λυκαβηττό
Η διασημότερη ομάδα ακροβατικού χορού στον κόσμο επιστρέφει στην Αθήνα με το νέο της σόου «Remix» σε χορογραφία του Moses Pendleton.
Στις 6 Ιουλίου , στο Θέατρο Λυκαβηττού, στις 21:00. Τιμές εισιτηρίων από 25 έως 35 ευρώ.

Βιβλία
Γνωριμία με τον Έντγκαρ Άλαν Πόε
Έντγκαρ Άλαν Πόε, 21 Ιστορίες και το Κοράκι, Ανθολόγηση-Μετάφραση: Κατερίνα Σχινά, εκδ. Μεταίχμιο, 2011.
Συγκεντρωμένα σε μιαν έκδοση τα γνωστότερα και σημαντικότερα κείμενα  του σπουδαίου Αμερικανού συγγραφέα μυστηρίου, τρόμου και επιστημονικής φαντασίας. Σύντομα και κατατοπιστικά σημειώματα της Κ. Σχινά πλαισιώνουν τα κείμενα και λειτουργούν ως μια εξαιρετική εισαγωγή-γνωριμία με το έργο του.

Βιβλία
Ο νομπελίστας του 2010 - Μάριο Βάργκας Λιόσα
Μάριο Βάργκας Λιόσα, Η Γιορτή του Τράγου, Μετάφραση: Κατερίνα Αλεξοπούλου, εκδ. Καστανιώτη.
Γνωριμία με το σημαντικότερο έργο του βραβευμένου με το Νόμπελ Λογοτεχνίας 2010 λατινοαμερικανού συγγραφέα. Μια τοιχογραφία με θέμα την εξουσία, σ’ ένα πολιτικό μυθιστόρημα όπου γνωστά ιστορικά πρόσωπα διασταυρώνονται με ήρωες της μυθοπλασίας.

Ιστοσελίδες
Θέατρο online

Το Εθνικό Θέατρο μέσα από τo ψηφιοποιημένο αρχείο του, στην ιστοσελίδα www.nt-archive.gr, προσφέρει στο κοινό τη δυνατότητα να αναζητήσει στοιχεία αλλά και να παρακολουθήσει παραστάσεις από το 1932 έως σήμερα. Σπάνιο φωτογραφικό υλικό, ηχητικές καταγραφές και βεβαίως δεκάδες βιντεοσκοπημένες παραστάσεις με τους σημαντικότερους συντελεστές που έγραψαν την ιστορία του Ελληνικού Θεάτρου.
Ανάλογη ιστοσελίδα δίνει πρόσβαση και στις παραστάσεις του Εθνικού Θεάτρου της Αγγλίας, στο:
www.nationaltheatre.org.uk.