Να μην (ξε)χάσω 176 - Προτάσεις για τον Ιούνιο

Δημοσίευση: 31-05-2011 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:176

Έκθεση
Ο Γιάννης Μόραλης στην Εθνική Πινακοθήκη

«Φόρος τιμής στον Γιάννη Μόραλη». Γνωριμία μ’ έναν από τους σημαντικότερους Έλληνες ζωγράφους, μέσα από την παρουσίαση των έργων (ζωγραφικά, χαρακτικά και σχέδια) της περιόδου 1930-1980 τα οποία ο καλλιτέχνης δώρισε στην Πινακοθήκη.
Έως την 31 Αυγούστου, στην Εθνική Πινακοθήκη (Βασ. Κωνσταντίνου 50), Δευτ., Πέμ.-Σάβ. 9.00-15.00, Τετ. 17.00-21.00,  Κυρ. 10.00-14.00. Φοιτητικό εισιτήριο: 3­.
www.nationalgallery.gr

Μουσικό Φεστιβάλ
Earth Wind and Music Festival 2011 - Οικολογικό Μουσικό Φεστιβάλ
Τα συγκροτήματα  Liebe, Imam Baildi, The Burger Project, Cayetano Live Band και ο Φοίβος Δεληβοριάς ενώνουν τις φωνές και τη μουσική τους σε ένα οικολογικό μουσικό φεστιβάλ, γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος.
Στις 5 Ιουνίου, στο Ολυμπιακό Κέντρο Γουδή – Ολυμπιακά Ακίνητα, από τις 18.00. Τιμή εισιτηρίου: 15­.
www.earthwindmusic.gr

Συναυλίες
Τρεις σπουδαίες ερμηνεύτριες στην Αθήνα
Μέσα σε τρεις ημέρες (6 έως 8/6) ισάριθμες «μεγάλες κυρίες» του τραγουδιού επισκέπτονται την Αθήνα, βάζοντας σε δίλημμα τους θαυμαστές τους:

• Μια από τις σημαντικότερες τραγουδίστριες της world music, η Cesaria Evora από το Πράσινο Ακρωτήρι επανέρχεται στην Ελλάδα για μια μοναδική συναυλία. Στις 6 Ιουνίου, στο Θέατρο του Λυκαβηττού, στις 21.30. Φοιτητικά εισιτήρια: 20­ (περιορισμένος αριθμός), 25­ (προπώληση) και 30­ (στο ταμείο). www.ticketservices.gr
  • Μια μέρα αργότερα, στον ίδιο χώρο η Marianne Faithfull, στο πλαίσιο της παγκόσμιας περιοδείας της, σταματά και στην Αθήνα για να παρουσιάσει το νέο της ροκ άλμπουμ «Horses And High Heels». Στις 7 Ιουνίου, στο Θέατρο του Λυκαβηττού, στις 21.30. Εισιτήρια: 35­. www.ticketservices.gr
  • Και μια μέρα αργότερα, τη σκυτάλη παίρνει η Laurie Anderson, παρουσιάζοντας τη νέα της δισκογραφική δουλειά «Dilusion». Στις 8 Ιουνίου, στο Θέατρο Μπάντμιντον, στο Ολυμπιακό Κέντρο Γουδή – Ολυμπιακά Ακίνητα, στις 21.00. Φοιτητικό εισιτήριο: 20­.
    www.badmintontheater.gr

Έθνικ μουσική
Τυνησία - Αίγυπτος:
Η μουσική αφύπνιση
Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών, μια συναυλία αφιερωμένη στους ήχους και τους μουσικούς που συμμετείχαν στην «Επανάσταση του Γιασεμιού», όπως ονόμασαν οι νέοι την εξέγερση που ξεκίνησε από την Τυνησία κι εξαπλώθηκε στον αραβικό κόσμο. Συμμετέχουν η Τυνήσια Lamia Bedioui, το συγκρότημα Orchestre Med Fusion (που με τον μουσικό κύκλο «The Jasmine Revolution» συνέβαλε ενεργά στην αφύπνιση των νέων της Τυνησίας) και οι Αιγύπτιοι El-Tanbura (ένα από τα γνωστότερα συγκροτήματα που έπαιξαν στην πλατεία Ταχρίρ του Καΐρου).
Στις 17 Ιουνίου, στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων στο Γκάζι (Κεντρική Αυλή), στις 21.30. Είσοδος ελεύθερη.
www.greekfestival.gr

Μια ιδιαίτερη μουσική βραδιά
«See The Music!»
Μία ασυνήθιστη –για τα ελληνικά δεδομένα– συναυλία, όπου κωφά-βαρήκοα άτομα και ακούοντες αλληλεπιδρούν και συμμετέχουν ισότιμα στη μουσική εμπειρία. Με τον Kωνσταντίνο Bήτα και τον Φιλανδό Signmark. Ο Signmark (Marko Vuoriheimo) «γεννήθηκε κωφός, σε έναν κόσμο όπου η μουσική ήταν μόνο για τους ακούοντες». Όμως, έκανε το όνειρό του πραγματικότητα και έγινε ο πρώτος κωφός παγκοσμίως με δισκογραφικό συμβόλαιο! Στο «See the Music» ο ήχος γίνεται εικόνα και οι στίχοι «νοήματα». Καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης θα υπάρχει ταυτόχρονη ερμηνεία της μουσικής και των στίχων στη νοηματική γλώσσα (τα αγγλικά για τον Signmark και τα ελληνικά για τον Κ. Βήτα). Στόχος «να έρθουν κοντά δύο φαινομενικά διαφορετικοί κόσμοι, που το μόνο που τους χωρίζει είναι η γλώσσα που χρησιμοποιούν». Η εκδήλωση οργανώνεται από την Ομοσπονδία Κωφών Ελλάδος (ΟΜ.Κ.Ε.), σε συνεργασία με την Επιτροπή Νεολαίας της ΟΜ.Κ.Ε. Στις 19 Ιουνίου, στο Μουσείο Μπενάκη (Πειραιώς 138), από τις 20.30. Είσοδος ελεύθερη.
www.seethemusic.gr και
www.benaki.gr

Θέατρο - Χορός
3ο Φεστιβάλ Θεάτρου Δρόμου.
Μια φεστιβαλική διοργάνωση που τείνει να γίνει θεσμός, με εξαιρετικές ομάδες θεάτρου δρόμου και χορού, σε παραστάσεις και αυτοσχέδια δρώμενα. Από τις 30 Ιουνίου έως τις 4 Ιουλίου στο Ιστορικό Κέντρο Αθήνας και γύρω από την Ακρόπολη (Πλατεία Συντάγματος, Καλλιμάρμαρο, Ερμού, Καπνικαρέα, Μοναστηράκι, Πλατεία Ασωμάτων, Αποστόλου Παύλου, Κουμουνδούρου, Πλατεία Κεραμεικού, Νέα Πινακοθήκη του Δήμου και Ίδρυμα Κακογιάννη).

Θέατρο
Krzysztof Warlikowski – (A)pollonia

Ο Κριστόφ Βαρλικόφσκι θεωρείται ως ένας από τους σημαντικότερους  σύγχρονους δημιουργούς θεάτρου και όπερας. Η παράσταση αυτή συνθέτει ένα κολλάζ γιγαντιαίων διαστάσεων από κείμενα, εικόνες, σκηνικές παραδόσεις και τεχνικές, ιστορικά ζητήματα, πρόσωπα και μύθους. Αποτελεί ένα στοχασμό πάνω στην έννοια της θυσίας, κυρίως μέσα από τρεις γυναικείες μορφές: την Ιφιγένεια, την Άλκηστη και την Πολωνή Απολόνια Μαχζύνσκα (που έχασε τη ζωή της στην προσπάθειά της να σώσει 25 Πολωνοεβραίους κατά τον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο). Στα πολωνικά με ελληνικούς υπέρτιτλους.
Από 28 Ιουνίου έως 1 Ιουλίου, στην Κεντρική Σκηνή της «Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών» του Ιδρύματος Ωνάση (Λεωφόρος Συγγρού 107-109), στις 20.30. Φοιτητικά εισιτήρια: 10-15­. www.sgt.gr

Ιστοσελίδες

Χρηστικοί χάρτες – www.imap.gr
Αναζητήστε και «κατεβάστε» δωρεάν κάθε είδους χάρτες, εντοπίζοντας και αρχειοθετώντας τις προσωπικές σας διαδρομές και τα σημεία που σας ενδιαφέρουν, καθώς επίσης και κάθε είδους υπηρεσίες  κοντινές στην περιοχή όπου βρίσκεστε (βενζινάδικα, τράπεζες, φαρμακεία, κινηματογράφους κ.λπ.).

Hλεκτρονικές αγορές – www.eim.ebay.gr
Η ελληνική εκδοχή του δημοφιλέστερου παγκοσμίως ιστοτόπου δημοπρασιών, με πλήθος προσφορών για κάθε είδους αγορές και πωλήσεις.