Να μην (ξε)χάσω 175 - Προτάσεις για τον Mάιο από τον Λάμπρο Λιάβα

Του Λάμπρου Λιάββα

Δημοσίευση: 03-05-2011 - Στήλη: ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ - Φύλλο:175

Ο Μουσικός Μάης του Τμήματος Μουσικών Σπουδών

To Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου μας εγκαινιάζει έναν καινούργιο μουσικό θεσμό, τον «Μουσικό Μάη», με κύκλους εκδηλώσεων (11 συναυλίες) που καλύπτουν όλα τα είδη της μουσικής (όπερα, χορωδιακή και συμφωνική μουσική, μουσική δωματίου, παραδοσιακή, τζαζ και ροκ). Παίζουν φοιτητές (προπτυχιακοί, απόφοιτοι και μεταπτυχιακοί) και υποψήφιοι διδάκτορες του Τμήματος, ξεδιπλώνοντας το ταλέντο τους ως μουσικοί, τραγουδιστές αλλά και συνθέτες!

Η είσοδος σε όλες τις συναυλίες είναι ελεύθερη και η πρόσκληση προς τη φοιτητική κοινότητα και τους διδάσκοντες ανοιχτή. Το αναλυτικότερο πρόγραμμα έχει ως εξής:

Τετάρτη 11 Μαΐου - Όπερα

Παρουσίαση της όπερας Hänsel und Gretel του E. Humperdinck.

Λιμπρέτο: Αdelheid Wette

Μετάφραση: Nίκος Δεληβοριάς

Μουσική διεύθυνση-διδασκαλία: Αναστάσιος Συμεωνίδης

Σκηνοθεσία: Στέλλα Κωνσταντάτου

Σκηνογραφία: Ιφιγένεια Καπαγιαννίδη και Έρη Τριανταφύλλου

Διδασκαλία χορωδίας: Άννα Μουζάκη

Πιάνο: Ιωάννα Ισμυρίδη.

Παίζουν και τραγουδούν οι:

Bασιλική Eξαρχάκου (Χένσελ), Δανάη Kοντόρα (Γκρέτελ), Mατίνα Bελιμαχίτη (Μάγισσα), Εβίτα Πετράκη (Μητέρα), Νίκος Ζιάζιαρης (Πατέρας), Έλλη Ζιάζιαρη (Σκονάνθρωπος), Γωγώ Μπαλαμπίνη (Δροσοανθρωπάκι) και Βασίλης Ασημακόπουλος (Βουβό πρόσωπο).

Στην Αίθουσα Τελετών του Ε.Κ.Π.Α., ώρα 20.00

Πέμπτη 12 Μαΐου – Μουσική Δωματίου

Με τους: Duo Chamantne, Θόδωρο Μωραΐτη, Ιωάννα Καραμολέγκου και Γεωργία Τριανταφύλλου (πιάνο & φωνή).

Παρασκευή 13 Μαΐου – Συναυλία κρουστών

Σύνολο κρουστών με τους: Αθανασία Παπουτσιδάκη, Γιώργο Μπουκαούρη, Κατερίνα Αναγνωστίδου, Φάνη Γκιολέ, Μαρία Παπαγεωργίου και Αλέξανδρο Πεπελάση.

Στην Aula της Φιλοσοφικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, στις 19.00

Σάββατο 14 Μαΐου - Παραδοσιακή μουσική

Τραγούδια και σκοποί από το Αιγαίο και τη Μικρά Ασία, με το σύνολο παραδοσιακής μουσικής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών (επιμέλεια: Πέτρος Μουστάκας) και δημοτικά τραγούδια με το συγκρότημα «Τζίτζικες» (Άννα Χαϊδεμενάκη, Περικλής Σχινάς, Λένα Τσαμπούρη, Θανάσης Ζέρβας, Φωκίων Αποστολόπουλος). Στο Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων, Διογένους 1, Αέρηδες, Πλάκα, στις 20.00

Τετάρτη 18 Μαΐου – Mουσική Δωματίου

Με τους: Ευάγγελο Νικολαΐδη και Δημήτρη Κωστόπουλο (κιθάρα), Αγγελική Ποτήρη (βιολί), Πέτρο Παπούλια (πιάνο) και Lidija Vujic (φλάουτο και τούμπα).

Παρασκευή 20 Μαΐου - Rock marathon

Τέσσερα φοιτητικά ροκ συγκροτήματα: Mother of Millions (Heavy Metal), Rock ομάδα Κατσαντώνης, Εnemy Society (Alternative Rock) και Our Mines.

Στην Aula της Φιλοσοφικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 16.00 – 21.00

Σάββατο 21 Μαΐου – Βραδιά νέων συνθετών

Παρουσιάζουν έργα τους οι νέοι συνθέτες – φοιτητές του Τ.Μ.Σ.: Κώστας Τσατσάκος, Ευαγγελία-Αθήνα Γκιώζου, Μάνος Παναγιωτάκης, Δημήτρης Καθαρόπουλος, Νίκη Χαρλαύτη, Αλέξανδρος Λύκουρας, Χρήστος-Δαυίδ Νταούλαs και Δημήτρης Αθανασόπουλος.

Κυριακή 22 Μαΐου – Τζαζ και τζαζ-ροκ

Τζαζ, πιάνο και φωνή με τους Σπύρο Τζογάνη και Άλκηστι Λαμπροπούλου και το Συγκρότημα «Αλκμάν» (Κυριάκος Καραμπερόπουλος, Κώστας Αρσένης, Βαγγέλης Κοτζάμπασης και Δημήτρης Σινάνογλου).

Τρίτη 24 Μαΐου – Σόλο πιάνο

Με τους πιανίστες – φοιτητές: Βάνα Μιμίδου, Μάνο Κιτσικόπουλο, Σόλωνα Ραπτάκη και Duo Chamantne (Σοφία & Παυλίνα Χαμάντνε).

Στο Παλαιό Πανεπιστήμιο, Θόλου 5, Πλάκα, στις 20.00

Παρασκευή 27 Μαΐου – Συναυλία της Ορχήστρας και Χορωδίας του Τ.Μ.Σ.

Παρουσίαση του Requiem σε ρε ελάσσονα, K.V. 626 του Β. Α. Μότσαρτ, με τη Χορωδία και την Ορχήστρας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, σε συνεργασία με τη Χορωδία Νέων Amerlinger της Βιέννης.

Στην Αίθουσα Τελετών του Ε.Κ.Π.Α., Προπύλαια Πανεπιστημίου, ώρα 20.00

Σάββατο 28 Μαΐου – Συναυλία της Χορωδίας του Τ.Μ.Σ.

Έργα Ελλήνων και ξένων συνθετών a capella, με τη Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, σε συνεργασία με τη Χορωδία Νέων Amerlinger της Βιέννης.

Αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου «Παρνασσός», Πλατεία Καρύτση, ώρα 20.00

www
.movieclips.com

O παράδεισος για τους κινηματογραφόφιλους, που ψηφίστηκε από τους «Τάιμς» ως ένας από τους καλύτερους ιστότοπους της χρονιάς!

Στιγμιότυπα και τρέιλερ από παλιές και νέες ταινίες καθώς και δυνατότητα συνδυαστικής αναζήτησης με βάση τα είδη, τους συντελεστές, την εποχή κ.ά.

Διαδικτυακό ραδιόφωνο www.musicsociety.gr

Mια παρέα νέων ανθρώπων δραστηριοποιείται γύρω από έναν διαδικτυακό μουσικό ραδιοφωνικό σταθμό που οργανωτικά βασίζεται στις αρχές της αυτοδιαχείρισης. Συντονιστείτε για καλή μουσική, ελληνική και ξένη, από επώνυμους παραγωγούς, σε πείσμα των playlists που απειλούν να κυριαρχήσουν στα ερτζιανά.

Παράλληλα, προτάσεις και για μια σειρά από σεμινάρια και εργαστήρια σε σχέση με τη μουσική, το ραδιόφωνο και άλλα πολλά.

Πληροφορίες Κτενά 8 (παράλληλη της Ερμού, κοντά στην Καπνικαρέα, τέταρτος όροφος).

www.musicsociety.gr