«Παρουσία» τόμοι ΙΘ΄-Κ΄

Δημοσίευση: 01-11-2012 - Στήλη: ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ - Φύλλο:189

O νέος τόμος (ΙΘ΄-Κ΄) του περιοδικού «Παρουσία», που εκδίδει ο Σύλλογος Διδακτικού Προσωπικού της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, κυκλοφορήθηκε με πολύ μεγάλη καθυστέρηση, δεδομένου ότι ο προηγούμενος (ΙΖ΄-ΙΗ΄) είχε κυκλοφορηθεί το 2006, ως «Τόμος χαριστήριος στον Παναγιώτη Ι. Κοντό». Ο τόμος εκτυπώθηκε από τη Μονάδα του Ε.Κ.Π.Α., με οικονομική ενίσχυση που χορηγήθηκε από το Πρυτανικό Συμβούλιο, και περιλαμβάνει –στις 396 σελίδες του– 15 μελετήματα, ελληνόγλωσσα αλλά και ξενόγλωσσα (στα αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά και ιταλικά), τα οποία θεματολογικά ανταποκρίνονται στα ποικίλα γνωστικά αντικείμενα που θεραπεύονται στα Τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής. Φέτος η «Παρουσία» συμπληρώνει την πρώτη εικοσαετία της στον επιστημονικό χώρο (εκδιδόμενη σποραδικά από το 1982), αποδεικνύοντας το ενδιαφέρον που έχουν τα μέλη του Συλλόγου για το περιοδικό αυτό. Στο μέλλον θα γίνει προσπάθεια το περιοδικό να έχει πιο συχνή εμφάνιση –ει δυνατόν ακόμη και σε ετήσια βάση–, ενώ θα συνεχίσει και την κυκλοφορία της σειράς μονογραφιών που ήδη ανέρχονται σε 80 (κατάλογός τους επιτάσσεται στον τόμο). Επίσης γίνεται σκέψη να ιδρυθεί και νέα σειρά αυτοτελών δημοσιευμάτων που θα περιλαμβάνει πρακτικά Συνεδρίων που διοργανώνονται από τη Φιλοσοφική Σχολή, Τμήματά της, Τομείς της ή καθηγητές της.