Σπύρος Βλαχόπουλος - Η κρίση του Κοινοβουλευτισμού στον μεσοπόλεμο και το τέλος της Β΄Ελληνικής Δημοκρατίας το 1935

Της Σoφίας Καναούτη

Δημοσίευση: 18-01-2013 - Στήλη: ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ - Φύλλο:191

Το νέο βιβλίο του Αναπληρωτή Καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Σπύρου Βλαχόπουλου Η κρίση του Κοινοβουλευτισμού στον μεσοπόλεμο και το τέλος της Β΄ Ελληνικής Δημοκρατίας το 1935 (με υπότιτλο Οι θεσμικές όψεις μιας οικονομικής κρίσης;) πραγματεύεται με όρους της νομικής επιστήμης την ιστορία της κατάλυσης του Συντάγματος του 1927 από τα γεγονότα του 1935. Το Σύνταγμα προέβλεπε αβασίλευτη δημοκρατία, το 1935 όμως έφερε την παλινόρθωση της μοναρχίας στη χώρα μας. Το έργο θεωρεί ότι οι εξελίξεις που οδήγησαν στην αμφισβήτηση του Συντάγματος του 1927 και άρα του πολιτεύματος δρομολογούνται τον Μάρτιο του 1935, όταν επιχειρείται πραξικόπημα εναντίον της εκλεγμένης κυβέρνησης Τσαλδάρη από βενιζελικούς στρατιωτικούς, παρόλο που αποτυγχάνει. (Παρόλο που σε αριθμό ψήφων είχε υπερισχύσει το βενιζελικό κόμμα, χάρις στο εκλογικό σύστημα, το αντίπαλο κόμμα πήρε περισσότερες έδρες στη βουλή και άρα την εξουσία). Διατείνεται ότι αυτή η αντίδραση των ακραίων βενιζελικών έδωσε την αφορμή σε ακραίους αντι-βενιζελικούς για σκληρά αντίποινα. Έτσι έρχεται στις 10 Οκτωβρίου του ίδιου χρόνου το επιτυχημένο πραξικόπημα του Κονδύλη κατά του Τσαλδάρη (ο Κονδύλης είχε παρεισφρύσει στο αντιβενιζελικό «στρατόπεδο», άρα αυτό ήταν ένα πραξικόπημα εκ των έσω) και το νόθο δημοψήφισμα του Νοεμβρίου που διενέργησε ο Κονδύλης και έφερε την παλινόρθωση της βασιλείας. Έτσι στις 3 Νοεμβρίου 1935, πάνω από 97,88% του ελληνικού λαού (ενώ ούτε η προσέλευση δεν ήταν τέτοια), φέρεται να ψήφισε την επιστροφή του πολιτεύματος στη βασιλευομένη δημοκρατία. Αρετή του βιβλίου είναι το κάλεσμά του σε μετριοπάθεια για όλες τις πολιτικές παρατάξεις.

Βασικό επιχείρημα του συγγραφέα είναι ότι η κρίση δεν μπορεί να αποτελεί άλλοθι σε προσπάθειες να καταλυθεί το Σύνταγμα. Θεωρεί ότι πάντα υπάρχουν κατευθύνσεις που μπορεί να πάρει το κυβερνητικό έργο για να αποφευχθούν οι παραβιάσεις του συντάγματος, και τελικά των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των Ελλήνων. Ευθέως υποστηρίζει πως «ένα Σύνταγμα που εφαρμόζεται σε ανέφελες περιόδους και παραβιάζεται σε δύσκολες εποχές δεν είναι Σύνταγμα» (σελ. 358). Ακόμη περισσότερο αφού «το Σύνταγμα έχει θεσπισθεί προεχόντως για περιόδους κρίσεων και ακριβώς στις περιόδους αυτές πρέπει να αναδει- κνύονται η αυξημένη τυπική ισχύς και ο θεμελιώδης χαρακτήρας του» (σελ. 84-85).