Διαβάζοντας - Τεύχος 186

Δημοσίευση: 31-05-2012 - Στήλη: ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ - Φύλλο:186

Στράτου Θεοδοσίου

«Αστρονομία, Ιστορία, Μυθολογία: Γήινα και Συμπαντικά» Εκδόσεις Δίαυλος

Πρόσφατα κυκλοφορήθηκε από τις εκδόσεις Δίαυλος το βιβλίο «Αστρονομία, Ιστορία, Μυθολογία: Γήινα και Συμπαντικά» του αστροφυσικού και αν. καθηγητή Στράτου Θεοδοσίου, στο οποίο παρουσιάζονται συνεκτικά και περιεκτικά μικρές κρυφές «γήινες και συμπαντικές» αλήθειες. Πρόκειται για μια πρωτότυπη πρόκληση, αφού τα κείμενα είναι γραμμένα όχι μόνον σε πεζό, αλλά και σε ποιητικό λόγο! Συγκεκριμένα, περιλαμβάνονται 30 στιχουργήματα εμπνευσμένα από το σύμπαν, συνοδευόμενα από ισάριθμα επεξηγηματικά πεζά κείμενα, όπου εκτίθενται οι απόψεις του συγγραφέα, σχετικά με θέματα Αστρονομίας, Ιστορίας, Μυθολογίας, Φυσικής και Αστροφυσικής. Με τους λυρικούς στίχους του, εξάλλου, φωτίζει ελκυστικές πτυχές της Μητέρας γης, του Γαλαξία, του Χρόνου, της μαυροφτέρουγης Νύχτας, του πανόπτη Ήλιου, της λαμπρής Αφροδίτης, του κόκκινου πλανήτη Άρη, ενώ εξωτερικεύει μύχιες αναμνήσεις. Μέσα από τις σελίδες του βιβλίου, θα γεννηθούν ερωτήματα στον αναγνώστη, όπως: από πού πήρε την ονομασία του ο Γαλαξίας μας; γιατί είναι γαλάζιος ο ουρανός; γιατί είναι κόκκινος ο Ήλιος τις στιγμές που δύει χαμηλά στον ορίζοντα; τι είναι και πώς εξηγείται η αστρική εξέλιξη; κ.ά. Τα ερωτήματα αυτά απαντώνται με απλό, γλαφυρό, κατανοητό τρόπο από τον συγγραφέα, ώστε ο αναγνώστης να αποκτήσει μια σφαιρική γνώση γύρω από τη θεματική του βιβλίου. Εκείνο, φυσικά, που πρωτίστως ξεχωρίζει και ξαφνιάζει είναι ο δόκιμος ποιητικός λόγος ενός αστρονόμου.

Αδαμαντίνη Κουμιώτου «Κόμπος στο μαντίλι» Εμπειρία Εκδοτική

Η συνάδελφος Αδαμαντίνη Κουμιώτου συνεχίζει ευδόκιμα την ενασχόλησή της με τη δημιουργική λογοτεχνία, και συγκεκριμένα την πεζογραφία. Ήδη έχουν κυκλοφορηθεί τα μυθιστορήματά της «Μετά τη σιωπή» (2006), «Της αγάπης θάλασσα (2008) και «Σαν τη βροχή» (2009) από την Εμπειρία Εκδοτική. Τώρα από τον ίδιο οίκο εκδόθηκαν είκοσι διηγήματά της, συσσωματωμένα στον καλαίσθητο τόμο «Κόμπος στο μαντίλι». Ο αναγνώστης που έχει ήδη διαβάσει προηγούμενα εκτενέστερα έργα της συγγραφέως θα διαπιστώσει ότι και εδώ, στα πιο βραχέα, προβάλλουν τα χαρίσματα της γραφίδας της. Ο λυρισμός, η πλοκή, ο ρέων λόγος είναι τα βασικά συστατικά των διηγημάτων της, δοσμένα με τρόπο ίσως πιο σύντομο και συμπυκνωμένο, εξαιτίας της βραχύτητας των διηγημάτων. Αυτό ίσως το γεγονός τα καθιστά ακόμη πιο ελκυστικά στον αναγνώστη, ο οποίος θέλγεται επιπλέον και από την ποικιλία της θεματικής τους. Και όπως και σε προηγούμενα βιβλία της Κουμιώτου, έτσι και σε αυτό υπάρχουν σελίδες (το διήγημα «Χαρτί σημαδεμένο») εμπνευσμένες από τη ζωή μέσα στο Πανεπιστήμιο: «Ο Παύλος Σωτηρίου καθόταν τώρα στο γραφείο του στην Πανεπιστημιούπολη. Απ’ το μεγάλο παράθυρο του γραφείου έβλεπε στο βάθος τη θάλασσα. Άκουγε –σε χαμηλή ένταση– μουσική, ορχηστρικά κομμάτια του Μάνου Χατζιδάκι. Το βλέμμα του έπεσε πάνω στη μεγάλη βιβλιοθήκη του γραφείου. Παραπάνω από μια σειρά ήταν τα δικά του βιβλία, αυτά που μια ζωή τώρα, υπηρέτης πιστός της Κλασικής Φιλολογίας, έγραφε, προσφέροντας θησαυρούς πραγματικούς στην επιστήμη. Τα μαλλιά του είχαν γκριζάρει έντονα στους κροτάφους. Ακόμα και την προσωπική του ζωή στη φιλολογία την είχε προσφέρει. Τρεις δεκαετίες τώρα μέσα στα βιβλία χανόταν, στα αμφιθέατρα ζούσε, πολύτεκνο πατέρα τον είχαν κάνει μόνο οι φοιτητές του. Πάσχιζε να ζωντανεύει τα κείμενα της κλασικής γραμματείας και να εμπνέει τα παιδιά των αμφιθεάτρων να τ’ αφουγκράζονται με σεβασμό, αναδεικνύοντας βήμα βήμα ορθή επιστημονική κρίση». Με το νέο της βιβλίο, η συγγραφέας επιβεβαιώνει την ξεχωριστή ικανότητά της να μεταπλάθει προσωπικά αλλά και συλλογικά βιώματα σε λογοτεχνικά κείμενα.