Ξενοφών Κοντιάδης, καθηγητής Χειρουργικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών

Tου Hλία Νικολακόπουλου

Δημοσίευση: 19-04-2012 - Στήλη: ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ - Φύλλο:184

Ο Ξενοφών Κοντιάδης γεννήθηκε το έτος 1903 στην Μασσαλία. Σπούδασε βιολογία και ιατρική στην Γαλλία, όπου και το 1934 έλαβε το διδακτορικό δίπλωμα. Τον Δεκέμβριο του 1935 εγκαταστάθηκε στην Αθήνα. Ανέλαβε το 1937 τη διεύθυνση της 1ης Χειρουργικής Κλινικής του «Ζαννείου Νοσοκομείου» στον Πειραιά και τον Μάιο του 1940 εξελέγη παμψηφεί τακτικός καθηγητής της έδρας της χειρουργικής παθολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Συγχρόνως ανέλαβε τη διεύθυνση της Πανεπιστημιακής Χειρουργικής Κλινικής του Ιπποκρατείου Νοσοκομείου. Με την έναρξη του Ελληνοϊταλικού πολέμου, ο Κοντιάδης κατετάγη ως έφεδρος πλωτάρχης ιατρός στο Ναυτικό Νοσοκομείο Πατρών. Περί τα τέλη Δεκεμβρίου του 1940, ενώ είχε διορισθεί διευθυντής του Ναυτικού Νοσοκομείου Πειραιώς, ζήτησε, όπως και ο Π. Κόκκαλης, να υπηρετήσει σε νοσοκομειακό κέντρο του μετώπου. Την 1η Ιανουαρίου 1941 τοποθετήθηκε διευθυντής με τον βαθμό του αντιπλοιάρχου στο Στρατιωτικό Νοσοκομείο Ιωαννίνων, όπου ίδρυσε χειρουργικό κέντρο για τους παγοπλήκτους και τους σοβαρά τραυματισμένους πολεμιστές.
Στις 20 Απριλίου 1941, την τελευταία μέρα του πολέμου, το στρατιωτικό νοσοκομείο Ιωαννίνων βομβαρδίστηκε και καταστράφηκε από την ιταλική αεροπορία. Μεταξύ των 50 νεκρών που προκάλεσε ο βομβαρδισμός ήταν και ο Ξ. Κοντιάδης, ο οποίος σκοτώθηκε ενώ χειρουργούσε.