«Κλινική Ψυχοφαρμακολογία»

Της Σoφίας Καναούτη

Δημοσίευση: 08-12-2011 - Στήλη: ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ - Φύλλο:180

Κυκλοφορήθηκε πρόσφατα από τις ιατρικές Εκδόσεις ΒΗΤΑ, ο συλλογικός τόμος «Κλινική Ψυχοφαρμακολογία. Επίκαιρα Θέματα», με επιμέλεια των Κώστα Σολδάτου και Δημήτρη Δικαίου.

Σε αυτόν περιλαμβάνονται οι ενδιαφέρουσες εισηγήσεις του Α΄ Πανελληνίου Συνεδρίου Κλινικής Ψυχοφαρμακολογίας (2010), στις οποίες προστέθηκαν και άλλες σχετικές εργασίες, ώστε να καλυφθεί σφαιρικότερα το συγκεκριμένο θέμα της Κλινικής Ψυχοφαρμακολογίας. Αυτό το επιστημονικό πεδίο, εκτός από τους ψυχιάτρους, ενδιαφέρει και τους φαρμακολόγους, καθώς και επιστήμονες άλλων κλάδων που ασχολούνται με αυτό το γνωστικό αντικείμενο. Στο πρώτο μέρος του τόμου υπάρχει γενική θεματολογία, όπου περιλαμβάνονται στοιχεία κλινικής ψυχοφαρμακολογίας και θεραπευτικής των διαταραχών

του ευρύτερου ψυχωσικού φάσματος, των συναισθηματικών διαταραχών, του αλκοολισμού, των διαταραχών πρόσληψης τροφής και των παιδοψυχιατρικών διαταραχών. Στο δεύτερο μέρος του τόμου εξετάζονται δύο ιδιαίτερης κλινικής σημασίας θέματα: οι ανεπιθύμητες ενέργειες των ψυχοφαρμάκων και η φαρμακοθεραπεία των ουσιοεξαρτήσεων. Η εξέταση αυτών των θεματικών γίνεται πολύπλευρα (από τέσσερεις επιστήμονες η καθεμία). Τέλος, στο τρίτο μέρος, περιλαμβάνονται δύο εισηγήσεις που αφορούν στη φαρμακολογική αντιμετώπιση της διπολικής διαταραχής και παρουσιάσθηκαν στο συνέδριο κατά τη διάρκεια ενός δορυφορικού συμποσίου. Είναι προφανές ότι οι περιλαμβανόμενες στον τόμο μελέτες (εισηγήσεις), που αποτελούν καρπούς ερευνών τριάντα διαπρεπών επιστημόνων, καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα του κλάδου της Κλινικής Ψυχοφαρμακολογίας και ενημερώνουν πολύπλευρα τον ενδιαφερόμενο για τα τελευταία πορίσματα της επιστήμης.