Croyances populaires- Rites et représentations en Méditerranée Orientale - επιμέλεια Κ. Ευαγγελίδης, Τ. Μηλιώνη, Κ. Μπόμπας, Α. Muller

Του ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ ΖΩΡΑ

Δημοσίευση: 03-11-2011 - Στήλη: ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ - Φύλλο:179

Ο τίτλος του συγκεκριμένου συνεδρίου ήταν «Λαϊκές Δοξασίες, Τελετουργίες και Αναπαραστάσεις στην Ανατολική Μεσόγειο» («Croyances populaires, Rites et représentations en Méditerranée Orientale»). Το θέμα του αποτέλεσε τη συνέχεια του Α΄ Διεθνούς Συνεδρίου, που είχε πραγματοποιηθεί στους Δελφούς τον Οκτώβριο του 2000, με θέμα του «Μύθος και Κοινωνία στην Ανατολική Μεσόγειο».

Εκδόθηκε από το Πανεπιστήμιο Αθηνών καλαίσθητος τόμος (369 σελίδων), με τα πρακτικά του Β΄ Διεθνούς Συνεδρίου που συνδιοργανώθηκε από το Ίδρυμα και το Charles de Gaulle, Lille ΙΙΙ. Δεν ήταν η πρώτη φορά που τα δύο Πανεπιστήμια ανέπτυξαν μεταξύ τους επιστημονικούς δεσμούς, καθώς ήδη από το 1998 είχαν γόνιμη συνεργασία σε διάφορους τομείς (αρχαιολογία, φιλολογία, ξένες γλώσσες). Ο τίτλος του συγκεκριμένου συνεδρίου ήταν «Λαϊκές Δοξασίες, Τελετουργίες και Αναπαραστάσεις στην Ανατολική Μεσόγειο» («Croyances populaires, Rites et représentations en Méditerranée Orientale»). Το θέμα του αποτέλεσε τη συνέχεια του Α΄ Διεθνούς Συνεδρίου, που είχε πραγματοποιηθεί στους
Δελφούς τον Οκτώβριο του 2000, με θέμα του «Μύθος και Κοινωνία στην Ανατολική Μεσόγειο». Όπως στο Α Συνέδριο, έτσι και στο Β συμμετείχαν ερευνητές και Πανεπιστημιακοί από χώρες της Ανατολικής Μεσογείου και της Ευρώπης. Η προβληματική του εξετάσθηκε υπό το πρίσμα διαφόρων επιστημονικών προσεγγίσεων (ιστορικών, αρχαιολογικών, λαογραφικών, εθνολογικών), με σκοπό να ερευνηθούν, όσο το δυνατόν σφαιρικότερα, οι συλλογικές δοξασίες και η επίδρασή τους σε διάφορους τομείς της συναισθηματικής και πνευματικής ζωής. Από το Πανεπιστήμιο Αθηνών συμμετείχαν με ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις ο αείμνηστος Κώστας Ευαγγελίδης, ο νυν Πρύτανης Θ. Πελεγρίνης, καθώς και οι καθηγήτριες Τ. Μηλιώνη και Έρη Σταυροπούλου.